Spotkanie z kulturą

Truth About Japanese Geishas

W dzisiejszych czasach japońska GEISHA oznacza kobietę lekkich obyczajów. Negatywne określenie ma swój początek w latach 40-tych ubiegłego wieku. Po II wojnie światowej amerykańscy żołnierze stacjonujący w Japonii, korzystali z usług tamtejszych prostytutek (tzw. „geisha girls”), które stylizowały się na gejsze. Stąd nasze błędne przekonanie, że słowo gejsza jest określeniem na kobiety lekkich obyczajów. Spróbuję nieco rozwiać błędny podgląd na temat japońskich gejsz.

Słowo „geisha” składa się z dwóch czlonów: gei (sztuka) i sza (osoba). Zatem chodzi  o osobę uprawiającą tradycyjne, japońskie rodzaje sztuki, innymi słowy – artystę. Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich. Zajmują się też kaligrafią i ikebaną (sztuka układania kwiatów). Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko, czyli uczennicą. Tradycja geiszy wywodzi się od mężczyzn – odpowiedników występujących w szlacheckiej Polsce błaznów. W późniejszych czasach do tego zwyczaju przyłączyły się również kobiety. Obecnie geiszami  mogą zostać tylko przedstawicielki płci żeńskiej.

Gejsze są sprzedajnymi kobietami ale nie w takim znaczeniu jak wyobrażają to sobie często Europejczycy i Amerykanie. Gejsze to zasadniczo tancerki, które były od wczesnej młodości kształcone w tańcu, śpiewie i grze na gitarze, bębenku i flecie. Uczyły się także dobrych manier, poznawały literaturę i poezję. W Yoshiwarze i innych dzielnicach miłości gejsze były ściśle oddzielone od prostytutek – djoro. Z czasem gejsze wyspecjalizowały się pracując wyłącznie jako tancerki, choć bywało, że niektóre przechodziły do zajęcia prostytucji (także niektóre tancerki pracujące poza lokalami licencjonowanymi przez pewien okres wychodziły poza ściśle artystyczne zajęcia). Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki na Zachodzie wziął się jednak przede wszystkim stąd, że Amerykanie okupujący Japonię po drugiej wojnie światowej korzystali z usług japońskich prostytutek (tzw. Geisha girls), które często stylizowały się na gejsze (których tam w owym czasie się nie spotykało). W Yoshiwara gejsze dzielono na dwie klasy: dorosłe i dziecięce, nazywane przez gości kamieniami półszlachetnymi. Wyróżniały się kunsztownymi fryzurami ozdobionymi szpilkami i eleganckimi klejnotami z wyszytymi symbolicznymi figurami. Nosiły kosztowne klejnoty, pierścienie i ozdoby ze złota i srebra. Na przyjęcia udawały się w małych grupach, przeważnie po trzy, w towarzystwie dwóch dziewcząt grających na bębenkach. Wybijały one takt, podczas gdy ich starsze koleżanki grały na gitarze, flecie czy lutni i tańczyły.

Gejsze zamieszkują w domach zwanych okiya, a chadzają na przyjęcia głównie do tradycyjnych herbaciarni ochaya. Gejsze są ekspertkami w zakresie cha-non yu (ceremonii herbacianej). Początkowo ubierały się bardzo skromnie, choć ze smakiem i chlubiły się su-gao, czyli twarzą bez makijażu. W opinii Japończyków uchodziły za ideał bijin (pięknej kobiety).

Gejsze odgrywały znaczącą rolę w gospodarce i polityce Japonii. W okresie Meiji mówiono, że ambitny urzędnik powinien mieć dwa cele w życiu: wziąć za żonę gejszę i zostać ministrem. Jednak nawet gejsze nie będące żonami urzędników posiadały ogromne wpływy. Przykładem były np. O-koi-san metresa księcia Taro Katsury czy Momokichi – kochanka księcia Tommyiego Iwakury. W ostatnich latach gejsz przybywa, głównie w Kioto. Spowodowane to zostało promocją tradycji przez rząd Japonii i coraz łatwiejszy dostęp do pełnienia tego zawodu. Gejsze są ważnym elementem japońskiej kultury.

Spójrzmy na galerię prawdziwych gejsz z końca XIX wieku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s