Kultura · Literatura

Jackie Kennedy kontra Marilyn Monroe

Jacqueline Kennedy OObrazeknassis i Marilyn Monroe to bez wątpienia ikony ubiegłego wieku. Już za swego życia stały się legendami i do dnia dzisiejszego stanowią źródło inspiracji dla tysięcy kobiet na całym świecie.

Dwie tak różne, a jednocześnie podobne do siebie kobiety. Jackie pochodziła z dobrego, bogatego domu, w którym zdobyła solidne wykształcenie oraz wspinała się po szczeblach drabiny społecznej. Marilyn wychowała się w sierocińcu, nie miała oparcia w swojej rodzinie, swój sukces zawdzięcza swojej urodzie i urokowi osobistemu. Jacqueline ukończyła najlepszy uniwersytet, zaś Marilyn nie zaliczyła nawet szkoły średniej. Jackie stała się Pierwszą Damą, ulubienicą Amerykanów, zaś Marilyn zabłysnęła na gwieździstym niebie Hollywood stając się pożeraczką męskich serc. Co je zatem łączyło?  W swojej książce „Jackie czy Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu” Pamela Keogh robi porównanie obu kobiet. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, ponieważ zarówno Jackie jak i Marilyn pochodzą z zupełnie innych światów, to jednak sporo je łączy. Nie tylko John F. Kennedy. Obie kochały swoich mężów, obie o nich dbały, obie rozwijały swoje zainteresowania, obie zrobiły coś wielkiego dla Ameryki.

Poza zestawieniem i przytoczeniem biografii  tych wielkich postaci, autorka radzi jak zachowywać się w różnych sytuacjach wzorując się na zachowaniu i wyglądzie obu ikon. Pisze kiedy najlepiej wczuć się w rolę Jacqueline (np. wtedy, gdy wybierasz się na obiad do teściów), a kiedy w Marilyn (np. wyjazd poza miasto z ukochanym). Co kilka stron pojawiają się porady, testy, przepisy oraz mało znane ciekawostki z życia obu pań. „Jesteś Jackie czy Marilyn?” – to pytanie przez cały czas zadaje Pamela Keogh. Stara się przybliżyć czytelniczce nie tylko unikatowy styl Jackie i Marilyn, ale również zastanawia się, jakie byłyby obecnie obie panie: w co by się ubierały, w jakie miejsca by chodziły, z kim by się przyjaźniły.

Kobieta w typie Jacqueline Kennedy jest silną osobowością, która posiada znaczna wiedzę i nieskazitelną reputację. Potrafi zadbać nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale również o innych ludzi. Z kolei kobieta o charakterze Marilyn Monroe wydaje się być kruchą i emocjonalną istotą uwielbiającą seks, mężczyzn i dobrą zabawę. Typ Marilyn to atrakcyjna i zadbana piękność, jednak nie do końca przekonana o własnej wartości.

Jackie kontra Marilyn? Ponadczasowe lekcje stylu” czyta się przyjemnie. Książka jest napisana przejrzyście, dużo jest koloru różowego (ku zadowoleniu pań). Co kilka stron pojawiają się ramki z poradami oraz rysunki obu ikon w różnych życiowych sytuacjach. Sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś zupełnie innego, jednak w trakcie czytania pozytywnie się zaskoczyłam. Polecam książkę Pameli Keogh nie tylko wielbicielkom Jacqueline Kennedy i Marilyn Monroe. „Jesteś Jackie czy Marilyn?”. Jestem przekonana, że każda kobieta odkryje w sobie coś z obu pań.

Obrazek

2 myśli na temat “Jackie Kennedy kontra Marilyn Monroe

  1. Odkryłam Twój blog przez przypadek 🙂 i recenzję tej książki, na Twoim blogu, również przez przypadek. Uwielbiam Marilyn i z wielkim zaciekawieniem sięgnę po tą publikację, super recenzja! A tak na marginesie, w przypadki nie wierzę ;D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s