Kultura · Literatura

Tanya Talaga „Siedem opadłych piór. Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie”

Kanada jest jednym z największych krajów świata, znajdujący się w Ameryce Północnej. Z czym kojarzy nam się ten kraj? Pierwsze co przychodzi nam na myśl to hokej, syrop klonowy i długa zima. Poza tym, Kanada wydaje się być nowoczesnym, tolerancyjnym, otwartym i liberalnym krajem. No właśnie, ale czy faktycznie tak jest? Mroczne i okrutne sekrety Kanady ujawnia Tanya Talaga w swojej książce „Siedem opadłych piór. Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie”.

Tanya Talaga to dziennikarka śledcza pracująca w „The Toronto Star”. W 2015 roku wraz ze swoim zespołem zdobyła nagrodę National Newspaper Award za serię tekstów o zaginionych i zamordowanych rdzennych kobietach i dziewczętach. Talaga jest pochodzenia polskiego i rdzennego kanadyjskiego, a jej babka przeżyła szkołę prowincjonalną. O tym, czym są wspomniane szkoły pisze w swojej książce „Siedem opadłych piór. Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie”.

W 1966 roku dwunastoletni Chanie Wenjack uciekł ze szkoły z internatem i zamarzł na śmierć na torach kolejowych. Po przeprowadzonym dochodzeniu wydano cztery zalecenia, żeby zapobiec kolejnej tragedii. Żadne z zaleceń nie zostało zastosowane. Od 2000 do 2011 roku w kanadyjskim Thunder Bay zmarło siedmioro rdzennych uczniów szkół średnich. Pięcioro znaleziono w rzekach otaczających Jezioro Górne, święte miejsce rdzennych mieszkańców. Inny, łagodny chłopak i gwiazda hokeja, zniknął w noc przy minus dwudziestu stopniach, a młoda dziewczyna z niewyjaśnionych przyczyn zmarła w korytarzu domu kuzyna.

Wszystkie ofiary mieszkały setki kilometrów od rodzin, zostały zmuszone do opuszczenia domu, ponieważ w ich rezerwatach nie było odpowiedniej szkoły średniej – ale to tylko przykrywka, bo prawda jest bardziej złożona. Zabierają dzieciaki setki kilometrów od rodziny, by tak naprawdę stłamsić ich kulturę. Umieszczono ich w tzw. szkołach rezydencjalnych, w których czekała na  nich przemoc, rasizm, nadużycia seksualne, eksperymenty głodowe z udziałem uczniów sześciu szkół (dzieci utrzymywano w stanie niedożywienia, a następnie karmiono je jedzeniem z eksperymentalnymi dodatkami). Efektem tego bestialsko okrutnego systemu jest międzypokoleniowa trauma i epidemia samobójstw wśród nieletnich. Kanada tak jak wiele innych państw na świecie skrywa mroczne historie, o których nie wszyscy mogą wiedzieć, a wiedzieć powinni.

„Siedem opadłych piór” to naprawdę porażający i zaskakujący obraz północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych. To opowieść o rasizmie w Kanadzie i cierpieniu rdzennych mieszkańców. Tanya Talaga zagłębia się w historię miasta Thunder Bay, które stało się symbolem długiej walki Kanady z łamaniem praw człowieka wobec rdzennych społeczności. Opisuje ogromne luki w systemie, powszechną obojętność, codzienny rasizm i niedofinansowanie. To poruszający i przerażający reportaż, który pokazuje wspomniane państwo w zupełnie nowym świetle. Kawał ciężkiej, ale dobrze napisanej lektury.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s