W podróży · Warszawa

Wystawa Save the Planet – Ocalmy Planetę w Warszawie. Multisensoryczne doznania z ważnym przesłaniem

Bycie eko nie powinno być wyborem nielicznych jednostek, ale oczywistością i obowiązkiem dla każdego z nas. Na naszym globie żyje ponad 8 miliardów ludzi (!), a liczba ta nieustannie rośnie. Co się stanie, gdy nie dla każdego wystarczy miejsca, wody czy czystego powietrza? Już teraz w morzach pływają tony śmieci, fabryki trują nas toksycznymi oparami, rządy zlecają masową wycinkę lasów, a co chwilę wybuchają nowe epidemie spowodowane brakiem higieny. Mamy XXI wiek, ale ekologia dopiero raczkuje. Dbanie o naszą planetę powinno być musem dla każdego jej mieszkańca, a nie fanaberią ludzi z „bogatego i cywilizowanego Zachodu”. Planeta Ziemia jest jedna, nie ma żadnej planety B. Dlatego czym prędzej powinniśmy otworzyć oczy i – na dobry początek – zacząć dbać o swoją najbliższą okolicę.

Doskonałym wstępem do ekologii i działania będzie wizyta w warszawskiej Fabryce Norblina, gdzie aktualnie możemy podziwiać multisensoryczną wystawę SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ. Zobaczymy na niej świat od narodzin, aż po obecne czasy. Jej przesłanie jest proste – powinniśmy bardziej dbać o naszą planetę. Czasu pozostało nie za wiele, bo wystawa czynna jest do 19.03.2023 roku.

SAVE THE PLANET – mulitosensoryczna i międzynarodowa wystawa z ważnym przesłaniem

SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ to międzynarodowa wystawa multisensoryczna, która prezentowana jest w jedynej w Polsce przestrzeni immersyjnej, warszawskim Art Box Experience w Fabryce Norblina. Narodziny planety, powstanie życia Ziemi, piękno natury i rozwój cywilizacji przedstawione zostały wraz z dekalogiem działań jakie każdy z nas może podjąć w celu zatrzymania zmiany klimatu. Za pośrednictwem poruszających obrazów i dynamicznej muzyki twórcy przypominają o zagrożeniach jakimi są dla planety działania człowieka i co ważne, wskazują możliwość zmian. W niespotykany sposób połączyli piękne obrazy, doświadczenie pełnej immersji i efektów wizualnych z muzyką klasyczną i najnowocześniejszymi technologiami.

Wystawa SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ jest wynikiem współpracy polsko–brazylijskiej. Pomysłodawcą i producentem jest Piotr Sikora, wielokrotnie nagradzany współtwórca studia Platige Image, a także współzałożyciel Art Box Experience. Za scenariusz, reżyserię oraz muzykę odpowiedzialny jest Jarbas Agnelli – brazylijski filmowiec i artysta, czterokrotny laureat festiwalu Cannes Lions. Muzykę skupia wokół słynnej kompozycji Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”.

SAVE THE PLANET – co możemy zobaczyć na wystawie?

SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ to podróż po Ziemi, od jej narodzin, aż po obecne czasy. To wystawa multimedialna, co oznacza że w kilku salach jesteśmy otoczeni projekcjami wideo. Zaczynamy od narodzin naszej galaktyki i początków ziemi, a kończymy na czasach obecnych. Cała wystawa podzielona jest na cztery akty – wiosnę, lata, jesieni i zimy. Każda z pór roku to inny okres w dziejach Ziemi. Wiosna to czas jej naturalnego powstania, lato natomiast – pełnego rozkwitu. Jesień i zima zaczynają się wraz z niszczącą działalnością człowieka. A wszystko to doświadczymy w rytmie „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, wzbogaconych o współczesne instrumentarium.

Zwiedzanie zaczynamy od oszałamiających obrazów stanowiących sekwencję wielkiego wybuchu oraz formowania gwiazd i galaktyk. W kolejnych salach „zaglądamy” do wulkanów i na dno oceanów, podróżujemy przez wszystkie kontynenty i oceany z ławicami kolorowych ryb, „pływamy” z arktycznymi pingwinami, wielorybami, „latamy” z kolorowym ptactwem oraz „biegniemy” z antylopami i gepardami. Z czasem na ekranie pojawia się człowiek, narodziny współczesnej cywilizacji, a także postęp technologiczny. Kolejne sekwencje przybliżają moment pojawienia się na Ziemi człowieka, czas niesamowitego rozwoju, ale także – konsekwencje dla planety. To właśnie wtedy rozpoczyna się degradacja naszej planety – wraz z rozwojem ludzkości pojawia się coraz większa niszczenie środowiska: umierające lasy, śmieci w oceanach, podnoszący się poziom mórz czy zanieczyszczone powietrze.

Ostatnia sala to dowód na to, że nie jest jeszcze za późno i istnieje szansa na zmianę. Co ciekawe, razem z portalem Onet.pl w ramach akcji „Niech żyje planeta!”, Art Box Experience przygotował dekalog zmian. To propozycja dziesięciu prostych działań, których każdy z nas może się podjąć, by ocalić planetę. Wystarczy, że nauczymy się włączać do naszego życia kilka banalnych rytuałów, które nic nas nie kosztują, a znacznie pomogą ocalić naszą piękną Ziemię. Wystawie towarzyszą także liczne wydarzenia towarzyszące, mające zachęcić widzów do większej troski o środowisko i klimat: to warsztaty, panele dyskusyjne czy spotkania z autorami książek zaangażowanych ekologicznie.

Czy warto wybrać się na wystawę SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ?

Bez wątpienia każdy z nas powinien odwiedzić Fabrykę Norblina i przez co najmniej godzinę skupić swoja uwagę na wystawie SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ. To multisensoryczny pokaz z bardzo ważnym przesłaniem. Jeśli nie weźmiemy się w garść i nie zaczniemy działać, to niebawem czeka nas zagłada, na którą sami sobie zapracowaliśmy.

Ważna jest także informacja, że fundacja Czas na Las podejmie się akcji sadzenia drzew, sfinansowanej z wpływów z biletów na SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ, dzięki której zneutralizuje pozostawiany przez nią ślad węglowy. Czyli kupując bilet na wystawę, mamy realny wpływ na poprawę kondycji naszej planety. To mały krok dla nas, ale ogromny dla naszej pięknej Ziemi.

Informacje praktyczne

  • Adres: Fabryka Norblina/poziom +2, ul. Żelazna 51/53, Warszawa
  • Strona internetowa: Save the Planet
  • Godziny otwarcia: poniedziałek, godz. 9:00-14:00, wtorek-piątek, godz. 9:00-19:00, sobota-niedziela, godz. 10:00-19:00
  • Cennik biletów: normalny 45 zł (w tygodniu) i 55 zł (w weekend); ulgowy 35 zł (w tygodniu) i 45 zł (w weekend); Bilety dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami 30 zł (w tygodniu) i 40 zł (w weekend); bilet rodzinny (max. 2+3) 105 w tygodniu i 120 zł (w weekend); dziecko poniżej 5 roku życia – bezpłatnie
  • Wystawa czynna jest do 19.03.2023 r.
  • Na zwiedzenie wystawy warto poświęcić min. 1 godzinę.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

Jeśli podobał Ci się mój wpis, albo czujesz się zainspirowana/y to zostaw komentarz lub lajka. Możesz także pomóc w rozwoju bloga niewielką wpłatą – symbolicznym kosztem kawy! Dziękuję 🙂

Za zaproszenie dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s