Kultura · Literatura

Beata i Paweł Pomykalscy „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka”

Polska jest piękna – nie od dzisiaj to wiem. Chociaż wydaje mi się, że zwiedziłam swój kraj wzdłuż i wszerz, to jednak nadal pozostaje dla mnie zagadką. Okazuje się, że jeszcze wiele odkryć i zachwytów przede mną. Uświadomiła mi to lektura książki Beaty i Pawła Pomykalskich „Polska z pomysłem. Miasta  miasteczka”, w której autorzy opisują 85 urokliwych miast i miasteczek Polski.

Pomykalscy zabierają nas w podróż dookoła Polski, do 85. urokliwych miast i miasteczek. Znajdziemy w nich niesamowite historie z magnatami, czarownicami, a nawet słonicą i diabłami w rolach głównych; prawdziwą mieszankę kultur: katolickiej, prawosławnej, greckokatolickiej i żydowskiej; ślady wpływów niemieckich, rosyjskich i austriackich; handel, tkactwo, kupiectwo, flisactwo, warzelnictwo i produkcję ceramiki; w tle pola i lasy, rzeki, morze, góry albo jeziora; dzieła architektury i wspaniałości przyrody; rynki pełne nostalgii albo tętniące życiem monumentalne kościoły i dostojne ratusze; drewniane chałupy i efektowne kamienice; wysokie wieże (czasem krzywe!) i tajemnicze podziemia; majestatyczne zamki, wystawne pałace i malownicze ruiny; królewskie występki i akty pokuty, romanse, skandale i igranie ze śmiercią; silne kobiety i niezwykli bohaterowie.

Beata i Paweł Pomykalscy oferują nam mnóstwo atrakcji, dzięki którym czas spędzony w każdym z tych miast czy miasteczek będzie niezapomnianym przeżyciem. Można w nich poznawać historię, zwiedzać zabytki, podziwiać krajobrazy, zachwycać się folklorem i kosztować lokalnych smaków. A gdy starczy nam jeszcze czasu, to w pobliżu każdego miasteczka czekają intrygujące okolice do spenetrowania! Poza tym piękne, kolorowe zdjęcia zamieszczone w książce pobudzają naszą wyobraźnię i zaostrzają apetyt na krótki wypad w daną okolicę.

„Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” to niesamowity przewodnik po polskich miastach i miasteczkach. Jednak miejsca proponowane przez autorów nie są takie oczywiste. Zabierają nas w czytelniczą podróż po mniejszych, ale równie urokliwych obszarach naszego kraju. Uwielbiam tego typu książki, które pozwalają odkryć mało znane perełki Polski. Dzięki nim mam już plan na przyszły rok 🙂

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s