Kultura · Literatura

Katarzyna Nowacka „Sekrety Florencji”

fot. Italia by Natalia

Florencja – miasto tajemniczych ogrodów, niezwykłych mostów, zachwycającej architektury, onieśmielającej sztuki oraz wspaniałej panoramy. Stolica Toskanii fascynuje na każdym kroku. Trudno się dziwić, że każdego roku tysiące turystów przybywa do Florencji. Każdy chce na własne oczy zobaczyć Dawida – dzieło idealne pod każdym względem czy skosztować lokalnej kuchni. Jednak Florencja to coś znacznie więcej.

Katarzyna Nowacka to blogerka i fotografka, miłośniczka Włoch, slow life i trekkingu. Od 2007 roku związana z Toskanią, zaś w 2013 zdecydowała się zamieszkać w maleńkim miasteczku w prowincji Florencja. O swoim włoskim dolce vita opowiada na blogu Dom z Kamienia. W wolnym czasie spaceruje po Florencji i Apeninach w poszukiwaniu miejsc oraz nieznanych historii. Efektem jest książka „Sekrety Florencji”.

„Sekrety Florencji” brzmi jak typowy przewodnik, ale z drugiej strony nim nie jest. Trudno jednoznacznie określić tę książkę. Sama autorka twierdzi, że jest to raczej nieśpieszny spacer po Florencji, w czasie którego zaglądamy do miejsc nieoczywistych i nieturystycznych. Dla mnie raczej to subiektywny pamiętnik autorki z osobistymi refleksjami i elementami przewodnika na temat tego miasta. Nie będę ukrywać, że momentami opisy poszczególnych zabytków były po prostu nudne. Z drugiej jednak strony lokalne legendy i opowieści były bardzo ciekawe.

W książce nie zabrakło kolorowych i inspirujących zdjęć Florencji. Zdecydowanie jest na czym oko zawiesić. Miłośnicy architektury i malarstwa, głównie sakralnego, z pewnością znajdą coś dla siebie. Dodatkowo na samym końcu znajdziemy kilka przepisów na lokalne specjały i przekąski, również opatrzone apetycznymi zdjęciami.

Czy warto zwiedzać Florencję z Katarzyną Nowacką? Jeśli chcemy poznać inne oblicze tego historycznego miasta, to jak najbardziej warto poznać wszystkie „Sekrety Florencji”. Jednak krążąc wokół popularnych zabytków miasta, nie musimy skupiać się na szczegółach danej cegły w kościele czy przyglądać się uważnie freskom w e wszystkich kościołach we Florencji. Z pewnością w książce Katarzyny Nowackiej każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Za książkę dziękuję:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s