Kultura · Teatr

Teatr Rampa: „Grand Musical Hotel”

A gdyby tak wybrać się na krótki urlop? Uciec od wszystkiego, zresetować się, odpocząć od pandemii, kryzysów i problemów? Wbrew pozorom nie potrzeba do tego dużych pieniędzy, wiz i rezerwacji biletów lotniczych: warszawski Teatr Rampa zaprasza na nietypowe wczasy w kurorcie zwanym „Grand Musical Hotel”.

Samolot tanich linii lotniczych Rampa Airlines z lecącymi na grecką wyspę Nudos Polakami wpada w turbulencje i ląduje awaryjnie na tajemniczej wyspie. Błąkający się we mgle turyści zostają wzięci za nielegalnych imigrantów. Uciekając przed wojskiem, dzikimi zwierzętami i przed sobą nawzajem trafiają do zagadkowego, położonego wśród bloków Grand Musical Hotelu – retrofuturystycznego kurortu przyszłości, ostatniego na świecie azylu dla spragnionych wytchnienia od polityki, koronawirusa, inflacji i rodziny, w którym można odbyć podróż na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje – bez konieczności opuszczania miasta. Podczas tygodnia metamorfozy kuracjusze odkrywają, że są uczestnikami prokreacyjnego reality show sponsorowanego przez Instytut Demografii a hotel to przebranżowiony teatr muzyczny, położony nie w Grecji, ale w najbardziej tajemniczej i odległej dzielnicy Warszawy – na Targówku.

Pandemia, lockdown, inflacja i pozostały polityczny bałagan dał wszystkim we znaki. Chyba każdy z nas zmęczony jest już zamknięciem, dystansem społecznym i ciągłymi kłótniami. W odpowiedzi na ten chaos, Teatr Rampa przychodzi z nowym spektaklem jako propozycja ukojenia nerwów. „Grand Musical Hotel” w reżyserii Michała Walczaka to azyl dla wszystkich spragnionych wytchnienia od krajowych, covidowych i politycznych gorączek. O odzyskanie radości życia zadba wyjątkowa obsługa – przebranżowieni po pandemii aktorzy oraz upadłe gwiazdy kina i estrady. To z nimi, poprzez musicalowe show, można się wybrać w niezapomnianą podróż do egzotycznej krainy luksusu.

W „Grand Musical Hotelu” znajdziemy cały przekrój barwnych i ciekawych postaci, takich jak Dr Sandra Chandra, Darek Detoks, Wróżka Miranda, Popelina, Ojciec Pandemiusz, Siostra Influenza, Deprotraperka Patolcia, Strażnik Border czy  Przebranżowiacz Reset. W rolach tych wystąpią aktorki i aktorzy Teatru Rampa: Kamila Boruta, Michalina Brudnowska, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, Małgorzata Duda-Kozera, Agnieszka Fajlhauer, Katarzyna Kozak, Dominika Łakomska, Brygida Turowska, Leszek Abrahamowicz, Piotr Furman, Maciej Gąsiorek, Robert Kowalski, Konrad Marszałek, Julian Mere, Andrzej Niemirski, Robert Tondera, Daniel Zawadzki oraz gościnnie – Katarzyna Koziorz, Jowita Kropiewnicka, Agata Łabno, Krzysztof Cybulski, Marcin Januszkiewicz, Michał Meyer, Paweł Mielewczyk. Gościem specjalnym była Majka Jeżowska, która wcieliła się w rolę królowej dna – Syrenki Warszawskiej. Aktorów na scenie wspierał zespół muzyczny w składzie: Marta Zalewska (kierownictwo muzyczne, organy, fortepian, synth, wokal), Krzysztof Zagajewski (gitara elektryczna), Krzysztof Pacan (gitara basowa, bass synth) i Michał Piotrowski (perkusja).

Jak twierdzi Michał Walczak – reżyser spektaklu, a jednocześnie dyrektor Teatru Rampa –  pomysł na „Grand Musical Hotel” wziął się z lockdownu, z atmosfery zamknięcia, klaustrofobii i dużego lęku o przyszłość teatru. Znaczna część aktorów musiała zmienić pracę, porzucić swój ukochany zawód, przebranżowić się. Sztuka i turystyka są w pewnym sensie w podobnym kryzysie, ale oferują podobną przestrzeń pewnej utopii, oddechu, dystansu do realnej rzeczywistości. „Grand Musical Hotelu” to połączenie wielu elementów, takich jak abstrakcja, absurd, komedia, dramat, utopia, ale z drugiej strony jednocześnie skłania do przemyśleń.  „Grand Musical Hotel” to znakomita rozrywka, która pomoże nam na chwilę zapomnieć o otaczającej nas okrutnej rzeczywistości.

Za zaproszenie dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s