Pamiętacie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego? Pojawia się tam mit szklanych domów, który jest jednym z najważniejszych symboli pojawiających się w tej książce, będący wyobrażeniem marzenia o idealnym kształcie nowej Polski. Historię o szklanych domach opowiada Cezaremu Baryce jego ojciec w trakcie podróży z Baku do ojczyzny. Seweryn Baryka tłumaczy synowi, że Polska to kraj o najwyższym poziomie cywilizacyjnym, w którym buduje się domy ze szkła. Surowiec ten jest wytwarzany w nadmorskich fabrykach, a następnie wykorzystywany do konstrukcji nowoczesnych budowli. Domy wykonane ze szkła są czyste, niezwykle wygodne i higieniczne. Zostały wyposażone w specjalny system grzewczy i chłodzący. Stanowią więc idealne połączenie estetyki i komfortu. Mit o szklanych domach w pierwszej kolejności można więc odczytywać jako synonim postępu cywilizacyjnego, a Baku z całą pewnością jest miastem, które w szaleńczym tempie zalicza rozwój technologiczny i architektoniczny. Dlaczego wspominam o szklanych domach, które miały przecież znajdować się w Polsce? W stolicy Azerbejdżanu szklane domy nie są żadnym mitem, a rzeczywistością.
Przed wyjazdem wielu moich znajomych pukało się w czoło i zastanawiało, co ja znowu wymyśliłam. Pytali: „Ale, że gdzie?”, „Nie ma takiego kraju” albo „Gdzie Ciebie znowu niesie?”. Dla mnie tajemniczy, fascynujący i egzotyczny kraj. Dla innych niebezpieczny, zacofany i dziki koniec świata. Jak to jest z tym Azerbejdżanem?
Azerbejdżan nazywany jest „Krainą Ognia” i z całą pewnością jest państwem pełnym kontrastów i przeciwieństw, zawieszone gdzieś pomiędzy Europa a Azją. Można w nim znaleźć zarówno ślady starożytnych imperiów, jak i nowoczesny naród, ulegający ekspresowej transformacji dzięki ogromnym dochodom z ropy naftowej. Stolica kraju – Baku – to kosmopolityczne miasto położone nad Morzem Kaspijskim. Niewiele jest miast na świecie, które zmienia się w tak szaleńczym tempie. W ostatnim dziesięcioleciu w Baku „wyrosło” wiele drapaczy chmur, które zastępują lub zasłaniają ponure bloki mieszkalne z czasów ZSRR. Swoje miejsca maja też zakochani spacerujący po zielonych parkach czy promenadzie nad brzegiem Morza Kaspijskiego, którego zielono-błękitne wody pozwalają szybko zapomnieć o tym, że miasto otaczane jest przez rozległe pustynie.
Stare Miasto
Zabytkowym sercem Baku jest Stare Miasto, które widnieje na liście UNESCO. To właśnie tam znajdują się najciekawsze zabytki, klimatyczne restauracje z lokalnym jedzeniem i całe rzesze barwnych sklepów z dywanami, od których można oczopląsu dostać. Krążąc po zaułkach i uliczkach Starego Miasta, wielu sprzedawców zachęcało mnie, żebym kupiła od nich jedwabny dywan za 16 tys. euro, ale akurat nie miałam przy sobie drobnych 😉 A tak na serio, to miałam wielka ochotę kupić jakiś dywan, bo były cudowne, ale niestety nie dałabym rady go ze sobą zabrać – tylko bagaż podręczny wchodził w rachubę 😦 Kiedy w odpowiedzi na pytanie skąd jestem, odpowiadałam zgodnie z prawdą, że z Polski, to zapraszali mnie na herbatkę do siebie do sklepu 🙂 Z jednej propozycji nawet skorzystałam, miło spędzając czas i plotkując przy aromatycznym caju o mojej podróży, o moim kraju i Azerbejdżanie. Zaskakujące było to, że Azerowie posiadają dużą wiedzę o Polsce i z fascynacją opowiadają o swoich doświadczeniach. Każdy, z kim zamieniłam kilka zdań, albo pracował kiedyś w moim kraju, albo był na wycieczce, albo ktoś z rodziny tam wyjechał. Bardzo miłe i rzadko spotykane zjawisko.
Strzelista kamienna wieża o wysokości 29 m i licząca ponad 1000 lat to jeden z najbardziej znanych zabytków Baku. Ze szczytu rozpościera się widok na Zatokę Bakijską i stare Miasto. Jej nazwa tłumaczona jest jako „Baszta Dziewicza” i wiąże się z tym, że była niedostępna dla wrogich wojsk, które miały problem z jej zdobyciem. Dokładnie naprzeciwko Baszty Dziewiczej znajdują się liczne wykopaliska archeologiczne. Idąc dalej natkniemy się na Meczet „Piątkowy” zbudowany w 1899 r., ozdobiony misternymi płaskorzeźbami. Do dnia dzisiejszego służy mieszkańcom miasta.
Promenada
Do Starego Miasta najlepiej (i najprzyjemniej) dostać się piechotą, przechadzając się po tamtejszej promenadzie, która ma się wrażenie – ciągnie się przez pół miasta. Po jednej stronie możemy podziwiać liczne parki, karuzele i malutkie kawiarenki, zaś po drugiej rozciąga się widok na Zatokę Bakijską. Na końcu bulwaru można wsiąść do Funtrain, czyli kolejki, która zawiezie nas na wzgórze w okolice Ognistych Wież. Tam rozpościera się przepiękny widok na miasto i całą Zatokę.
Ogniste Wieże
Ogniste Wieże to najbardziej charakterystyczne drapacze chmur w Baku. Trzy faliste wieże z błękitnego szkła tworzą architektoniczną wizytówkę tego miasta. Mają od 28 do 33 pięter wysokości i są tak potężne, że największe wrażenie robią, gdy się je podziwia z odległości. W jednej wieży znajduje się hotel, w drugiej biurowce, a w trzeciej ekskluzywne apartamenty. Najpiękniej prezentują się nocą, tworząc ogromny ekran, na którym odbywa się pokaz świateł. O ile mi się wydaje, to mają 5 albo 6 animacji, na pewno zapamiętałam flagę Azerbejdżanu, krople wody, ale najpiękniejsza gra świateł to płomienie.
Muzeum Dywanów
Na uwagę zasługuje nietypowe muzeum, a mianowicie Muzeum Dywanów. Niestety nie udało mi się wejść do środka, bo akurat wtedy było zamknięte 😦 Z zewnątrz wygląda przekomicznie: muzeum zostało zaprojektowane na wzór zawiniętego dywanu 🙂 Mnie osobiście przypominał ogromnego naleśnika 😀 Można tam obejrzeć zbiór (ponoć przepiękny) azerskich dywanów, a także poznać ich niezwykłą historię.
„Szklane domy”
Na koniec powracam do wspomnianego wcześniej wątku o szklanych domach. Mowa o bakijskich drapaczach chmur, które co prawda z tradycyjnym domem nie mają nic wspólnego, ale z całą pewnością należą do czołówki najnowocześniejszych budynków świata. Różne kształty i rozmiary przyprawiają o zawrót głowy.
Centrum Kuturalne im. Hejdara Alijewa
Do najnowocześniejszych budynków zalicza się Centrum Kulturalne im. Hejdara Alijewa. To przeogromny budynek zaprojektowany przez muzułmankę, znakomitą architekt Zahę Hadid. Jest to doskonały przykład bryły charakterystycznej dla XXI wieku. Mnie osobiście przypominał ogromny statek kosmiczny. W środku organizowane są koncerty i wystawy. Podobny gdy się patrzy na budynek z lotu ptaka, można zauważyć, że kształtem przypomina sygnaturę podpisu Hadid.
Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.
cudne widoki, teraz chce tam pojechać
No to trzeba zaplanować podróż do Baku 😉 Pozdrawiam
Architektura potrafi nas zaskoczyć, przyznam, że chętnie ostatnio oglądałam filmy poświęcone mega budowlom, drapaczom chmur i wyjątkowym projektom, każda cywilizacja ma swój sposób na wyrażanie siebie poprzez budynki, zamki, wieże…
To prawda, ale kto co lubi. Ja lubię nowoczesne budowle, ale bez przesady. W przeciwieństwie do Astany, Baku są one zrównoważone – nie ma ich przesadnie dużo. Pozdrawiam
Swoją drogą, chętnie wyciszyłabym się parku z widokiem na miasto. 🙂
🙂
Bardzo ciekawy wpis i super destynacja do zwiedzenia! A jak kuchnia?
Dzięki 🙂 Baku i=to wspaniałe miasto. Jak kuchnia? Przeważnie mięsna, a więc i tłusta, ale bardzo smakowita 😉 Pozdrawiam
Piękne widoki. Te nowoczesne budowle jakoś nie pasują mi do pozostałych
Wbrew pozorom wszystko do siebie pasuje 🙂 Pozdrawiam
Miasto kontrastów. Ze zdjęć i opisów czuć ten specyficzny klimat wschodu.
To prawda. Z jednej strony wschodni klimat, ale z drugiej Baku aspiruje do innych europejskich stolic 🙂 Pozdrawiam
Spore wymieszamnie stylów architektonicznych. Faktycznie te wieże robią wrażenie, choć mnie podobają się trzy wieże.
Mnie one też najbardziej urzekły 🙂 To najbardziej charakterystyczna budowla w Baku. Pozdrawiam
Azerbejdżan juz za nami dlugo dlugo chodzi. Twój wpis bardzo zacheca, by sie wreszcie wybrac!
Cieszę się 😉 No to nie pozostaje nic innego, jak zacząć planować wyprawę do Azerbejdżanu 😉 Pozdrawiam
Jak ja kocham podróżnicze wpisy 🙂 świetny !
Dziękuję 😉 Zapraszam częściej 🙂
Piękna architektura. Nigdy nie byłam w Baku. Na drogach w Gruzji mijaliśmy tylko tabliczki z tym napisem 🙂 .
Polecam, bo to interesujące i piękne miasto 🙂
cudne widoki fajnie by było tam pojechać
Polecam 🙂
Chcę tam być! Lubię taką różnorodność, Stare Miasto cudowne, ale również można poczuć się odmiennie w nowej strefie 🙂
Wzdycham na widok tych kramików, kamieniczek, sklepików i …. bakławy! Mniam!
Tak, Baku jest różnorodne, każdy znajdzie tam coś dla siebie 🙂
Dziękuję za ten wpis! Bardzo ciekawe informacje, które miło się czyta.
Dziękuję za ten wpis! Bardzo ciekawe informacje, które miło się czyta.
Cieszę się i zapraszam częściej 🙂
Oczywiście, że pamiętam tę lekturę. Jedna z moich ulubionych. Zgadzam się bardzo fajny tekst.
Dziękuję 🙂
Absolutnie przepiękne miejsce! Obym i ja mogła się tak kiedyś wybrać 🙂
Trzymam kciuki, żeby się udało, bo warto 🙂
gdzieś już ta nazwa mi się przewinęła, ale miło poczytać sobie o takich fajnych miejscach, nic dziwnego, że jest na liście UNESCO 🙂 (https://www.skarbynapolkach.pl)
🙂
Niesamowicie wyglądają te minarety obok szklanych wieżowców. Od dawna marzy mi się Azerbejdżan, mam nadzieję, ze w tym roku się uda 🙂
Trzymam kciuki, żeby się udało 😉
Niebanalny pomysł na wycieczkę! Baku, stolica Azerbejdżanu… Bardzo fajnie, że są blogerzy, którzy odkrywają takie mało oklepane destynacje.
Lubię takie destynacje – nieoczywiste, bo mają o wiele więcej do zaoferowania 🙂