Film · Kultura

„Jackie”

Bez wątpienia Jaqueline Kennedy Onassis jest ikoną, uosobieniem klasy, stylu i szyku; postacią równie inspirującą, co tajemniczą. Od kilkudziesięciu lat utrzymuje się na liście Najbardziej Podziwianych Amerykańskich Kobiet Wszech Czasów. Do dnia dzisiejszego inspiruje miliony kobiet na całym świecie. Najnowsza produkcja „Jackie” z Natalie Portman w roli głównej, wejdzie na ekrany kin 3 lutego.

image002

W momencie, gdy zostaje Pierwszą Damą Stanów Zjednczonych, Jaqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane.  Stylowa, wyrafinowana, inspirująca, była jedną z najczęściej fotografowanych kobiet XX wieku, a jednak wciąż niewiele o niej wiemy. Jackie bardzo chroniła swoją prywatność, więc jednocześnie jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci naszych czasów. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy w jednej chwili rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie prezydent John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża.

image001

image007

Jackie poznajemy w momencie, w którym dziennikarz przybywa do jej domu, by przeprowadzić z nią szczery wywiad. W trakcie spotkania była Pierwsza Dama wspomina kilka wydarzeń życia. Możemy przenieść się w czasie między innymi do momentu, w którym Jackie oprowadza ekipę telewizyjną po Białym Domu czy zobaczyć retrospekcje z różnych uroczystości odbywających się w ich ówczesnym domu. Jednak najbardziej wzruszającym momentem jest opowieść o tragicznym wydarzeniu z Dallas. Właśnie wtedy, zwykle opanowana i spokojna Jackie, daje upust swoim emocjom. Mimo to, po kilku chwili słabości, powraca do swojej gracji i klasy, udzielając reprymendy zdezorientowanemu dziennikarzowi, że pod żadnym pozorem nie pozwoli mu o tym napisać.  Dlaczego zatem wpuściła reportera do swojego życia? Jak sama twierdzi, ktoś musi w końcu napisać prawdę o tym, co się wydarzyło w Dallas tamtego pamiętnego dnia.

Nikogo nie zdziwi fakt, że za rolę Jacqueline Kennedy Natalie Portman otrzymała szereg nominacji, w tym do Złotych Globów, gdyż brawurowo wcieliła się w rolę byłej Pierwszej Damy.  Aktorka ma w sobie ten szczególny rodzaj elegancji, wyrafinowania, inteligencji i wrażliwości na sztukę, a  otacza ją aura tajemnicy. Wiele aktorek wcielało się w postać Pani Kennedy, jednak żadna z nich nie dorównuje Natalie. Trzymam mocno kciuki, by aktorka otrzymała Oscara za tę doskonałą kreację.

image003

image004

Dla mnie Jacqueline Kennedy Onassis jest nie tylko ikoną, ale przede wszystkim autorytetem, który inspiruje i fascynuje mnie na każdym kroku. Niejednokrotnie pisałam o Niej u mnie na blogu. Film „Jackie” w reżyserii Pablo Larraína jest niezwykle intymnym obrazem, który skupia się na uczuciach i emocjach Jaqueline Kennedy. Opowiada o tym, jak główna bohaterka radzi sobie z tragedią, która spotkała nie tylko jej rodzinę, ale także całą Amerykę. W trakcie seansu razem z Jackie przeżywałam jej tragedię i szczerze jej współczułam. Dzieliłam z nią wszystkie uczucia , aż w końcu łezka w oku się zakręciła. „Jackie” to doskonały portret byłej Pierwszej Damy, nie tylko dla tych, którzy inspirują się tą postacią. To także doskonała lekcja historii.

Za możliwość obejrzenia filmu dziękuję:

40610

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s