Kultura · Literatura

Monika Witkowska „Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika”

z-plecakiem-przez-swiat-vademecum-podroznika-b-iext40609561Marzy ci się jakaś podróż? Niezależnie, czy będzie to weekendowy wypad za miasto, wakacje na tropikalnej wyspie czy kilkumiesięczna podróż dookoła świata, trzeba się odpowiednio przygotować. Zanim gdziekolwiek wyruszysz, musisz koniecznie przeczytać „Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika” autorstwa Moniki Witkowskiej.

Monika Witkowska była już chyba wszędzie. Na swoim koncie ma ponad 180 odwiedzonych krajów. To podróżniczka z 20-letnim stażem. Podróże to jej pasja, a nawet uzależnienie. Najchętniej lubi poznawać świat na własną rękę, w pojedynkę. Poza podróżowaniem, autorka posiada także wiele innych pasji, np. góry (zdobyła Mt Everest i prawie całą Koronę Ziemi) oraz żeglarstwo morskie (ma za sobą przepłynięcie Pacyfiku i Atlantyku, opłynięcie Przylądka Horn i pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego). Jest również pilotem i przewodnikiem wycieczek, a także fotografem, zaś jej artykuły ukazują się w wielu magazynach o tematyce podróżniczej.

W „Vademecum podróżnika” autorka opisuje swoje dotychczasowe doświadczenie związane z podróżowaniem. Radzi, gdzie szukać tanich połączeń lotniczych i noclegów, przestrzega przed lokalnymi kulinarnymi specjałami, pisze jak chronić dokumenty i pieniądze. Ale to tylko kilka porad. W jej najnowszej książce znajdziemy szereg bardzo ważnych i cennych informacji. A wszystkie z nich oparte są na nie tylko własnych doświadczeniach, ale również doświadczeniach ich podopiecznych. A to sprawia, że książka „Vademecum podróżnika” jest bardzo wiarygodna. Poza cennymi radami, w książce znajdziemy wiele przepięknych zdjęć autorstwa Moniki Witkowskiej.

Spędziłam kilkadziesiąt godzin będąc w podróży, trochę przebytych kilometrów mam na swoim koncie, więc co nieco wiem o podróży. Przecież tyle razy leciałam samolotem, że wiem, jak zachować się na lotnisku. Albo co jest trudnego w pakowaniu walizki na podróż? Jak się okazuje (ku mojej rozpaczy) jestem totalnym żółtodziobem w kwestii podróżowania. No bo niby „wszystko” wiem, a tak naprawdę nie wiem nic. Całe szczęście, że „Vademecum podróżnika” wpadło w moje ręce! Dziękuję pani Monice, że otworzyła mi oczy na istotne kwestie, jak właśnie pakowanie walizki, zachowaniu w pociągu czy szukaniu noclegu.

Przyznam szczerze, że bardzo podziwiam panią Monikę. Sposób, w jaki poznaje świat i robi to z taka pasją i to, że absolutnie nie boi się niczego. Ja nie jestem tak odważna jak podróżniczka, bo pewnie nie zdecydowałabym się na samotny nocleg w namiocie gdzieś na dzikiej plaży, albo nie wsiadłabym do samochodu z obcymi ludźmi na drugim krańcu świata. Jednak nie mówię, że nigdy tego nie zrobię, do wszystkiego człowiek musi dojrzeć. Widzę sama po sobie, że moje myślenie na temat sposobów podróżowania zmienia się bardzo szybko. Jednak musi jeszcze upłynąć trochę czasu, abym zaczęła poznawać świat w taki sposób, jak autorka.

„Vademecum podróżnika” to prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdego szanującego się podróżnika. Znajdziemy tam informacje na temat wszystkiego, co nam potrzebne w podróży. Monika Witkowska porusza tematy związane nie tylko z przygotowaniem się do podróży (pakowanie, szukanie lotów i noclegów), ale również te, które przydają się w trakcie naszej tułaczki. Jednocześnie przestrzega nas przed różnymi niebezpieczeństwami i uczula jak powinniśmy (lub nie powinniśmy) się zachowywać w poszczególnych  rejonach świata. „Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto tak jak autorka pragnie odkrywać świat na swój własny sposób.

Za książkę dziękuję:

bezdroza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s