Kultura · Literatura

Barbara Delinsky „Słodka, morska bryza”

90093196 slodka morska bryza.inddDwie przyjaciółki, idylliczna wyspa Quinnipeague, głęboko skrywane tajemnice. Czy dawna więź okaże się mocniejsza niż zdrada?

Charlotte to wzięta dziennikarka-podróżniczka, która żyje na walizkach – prowadzi fascynujące (aczkolwiek samotne) życie i nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu. Z kolei Nicole jest autorką popularnego bloga kulinarnego i wiedzie spokojne życie w Filadelfii u boku męża, słynnego neurochirurga. Obie kobiety łączyła kiedyś prawdziwa przyjaźń, a w młodości uwielbiały spędzać każde lato na wyspie Quinnipeague. Jednak wydarzenia sprzed lat wystawiły na próbę ich przyjaźń i rozdzieliły na bardzo długi czas. Po 10 latach Charlotte i Nicole ponownie się spotykają.

Nicole niespodziewanie otrzymuje propozycję napisania książki poświęconej wyspiarskiej kuchni. Zdaje sobie sprawę, że sama nie da rady jej napisać, w związku z tym prosi o pomoc dawna przyjaciółkę. Zaprasza ją do spędzenia ostatniego wspólnego lata w domu rodziców, licząc na pomoc w zbieraniu materiałów. Charlotte dręczona wyrzutami sumienia, godzi się wesprzeć przyjaciółkę i pomóc jej w tworzeniu książki. Liczy, że dzięki temu uda jej się odkupić wszystkie winy i odzyskać przyjaźń Nicole. Wie, że to jedyna szansa, aby zrekompensować przyjaciółce wyrządzoną krzywdę.

Obie kobiety przez lata skrywały ogromne tajemnice, które teraz wyszły na jaw pod ciężarem nagromadzonych emocji. Żadna z nich nie zdaje sobie sprawy, że prawda może całkowicie odmienić ich życie: zniszczyć małżeństwo Nicole, ale z drugiej strony ocalić życie jej męża. Z kolei Charlotte boi się stracić przyjaciółkę, ale nie jest świadoma, że pobyt na wyspie sprawi, że zyska coś bardzo cennego.

Może się wydawać, że historia Charlotty i Nicole jest banalna. Może i jest, jednak czyta się ją z zaangażowaniem i fascynacją. „Słodka morska bryza” autorstwa Barbary Delinsky to powieść nie tylko o prawdziwej przyjaźni, ale również o miłości, takiej na dobre i na złe. To także historia o szukaniu swoich korzeni i o dwóch kobietach, które mimo wbrew wszystkiemu zrobiłyby dla siebie wszystko. To również nastrojowa powieść – choć pełna tajemnic, dramatów i rozterek – przesycona aromatami ziół i cudownymi smakami potraw urokliwej wysepki w stanie Maine. Z całą pewnością jest bardzo apetyczna i pobudza zmysły czytelników. Czytając ją trzeba mieć pełny brzuch lub chociaż zdrowa przekąskę pod ręką – w innym wypadku burczenie w brzuchy i cieknąca ślinka gwarantowane.

Za książkę dziękuję:

swiat_ksiazki_logo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s