A to ciekawe... · Europa · Hiszpania · W podróży

Darmowe atrakcje Barcelony, czyli jak zwiedzić miasto i nie wydać ani grosza

Jedno jest pewne – w Barcelonie nie można się nudzić. Miasto urzeka swoim urokiem, licznymi zabytkowymi budynkami oraz uroczymi parkami. Niestety za wstępy do większości atrakcji trzeba płacić. Dlatego do stolicy Katalonii najlepiej przyjechać w pierwszą niedzielę miesiąca, bo właśnie wtedy miasto pozwala się poznać – zupełnie za darmo.

Muzeum Pabla Picassa

Muzeum dedykowane najsłynniejszemu hiszpańskiemu malarzowi XX wieku jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tego artysty. Aktualnie znajduje się tam ponad 4500 dzieł Picassa. Poza najbardziej znanymi obrazami, można również podziwiać pierwsze szkice, które wykształciły jego unikalny styl. Niestety na co dzień wstęp do muzeum jest płatny. Jedynie w każdą niedzielę po godz. 15-tej można podziwiać dzieła malarza bez wydawania pieniędzy. Także w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (w godzinach otwarcia, 10-20) władze muzeum postanowiły, że wstęp dla zwiedzających będzie darmowy. Warto tak zaplanować swój czas, by w niedzielne popołudnie zajrzeć do tej instytucji kulturalnej i zachwycić się obrazami artysty reprezentującego sztukę nowoczesną.

wczesne-lata-wystawa-malarstwa-hiszpanskiego-malarza-pabla-picassa-w-muzeum-picassa-w-barcelona-hiszpania-V1_MAIN-514fot. praktycznepodroze.pl

MNAC – Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

To idealne miejsce dla zwolenników szeroko rozumianej sztuki. Zwiedzając przestronne wnętrza, można podziwiać antyki europejskiej sztuki średniowiecznej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafikę, fotografię, monety, a także meble. Większość tamtejszych okazów pochodzi z rejonu Katalonii, ale pojawiają się także eksponaty z całego kraju, a także i kontynentu. Najsłynniejsze okazy w MNAC to Absyda z Santa Maria d’Aneu, freski z Sant Climent de Taull, Madonna Miłosierna Fra Angelica, czy meble zaprojektowane przez Gaudi’ego. Także budynek muzeum przykuwa uwagę swoją niecodzienną architekturą. Wyraźnie widać podobieństwo do Bazyliki Św. Piotra (kopuła) czy do Katedry Giralda w Sewilli. Co ciekawe, został wybudowany w 1929 roku w związku z Wystawą Światową, a po jej zakończeniu… miał zostać zburzony.

W każda pierwszą niedzielę miesiąca, w godzinach 10-15 można bezpłatnie zwiedzać wnętrza MNAC.

montjuic-castle-front-fountains_0
fot. www.bcncatfilmcommission.com

Muzeum Historii Katalonii 

Muzeum dedykowane jest tylko tej części Hiszpanii. Jego inicjatywa ma na celu uświadamiać społeczeństwu, że Katalończycy mają bogatą kulturę, historię i obyczaje. Eksponaty związane są bezpośrednio z Katalonią i Katalończykami. Muzeum dzieli się na kilka sekcji, które w całości składają się na stała ekspozycję: Korzenie, Narodzenie Narracji, Morze, Na krawędzi imperium, Wiek pary, Wiek elektryczności, Klęski i odrodzenie.

Do muzeum można wejść za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, od godz. 10:00 do 14:00.

hi_bcn_historii_kataloniifot. barcelona.hiszpania.travel

Pałac Güell

Został zaprojektowany przez Antonio Gaudi’ego w latach 1885-1890. W tamtym okresie architekt nie był jeszcze sławny, dlatego razem z radnym Barcelony wspólnie stworzyli projekt rezydencji. Güell poprosił Gaudi’ego by ten przygotował koncepcję prywatnej rezydencji, która mógłby chwalić się przed znajomymi i współpracownikami. Miały się tam odbywać wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Tak jak pozostałe dzieła architektoniczne Gaudi’ego, budynek również jest oryginalny i nowatorski. Do roku 1936 mieszkała w nim cała rodzina Güell. W 1984 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Darmowy wstęp obowiązuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz 23.04, 18.05 i 24.09 (10-13.45 i 13.30 zimą, 10-15.15 i 15-19 latem).

palau-guell-facade-fromfot. www.tripadvisor.com

CosmoCaixa

Miejsce to wcześniej znane jako Muzeum Nauki. Budynek powstał w latach 1904-1909 i początkowo służył jako azyl dla niewidomych. CosmoCaixa oferuje szereg ciekawych atrakcji: wystawy stałe i czasowe, planetarium czy wystawy interaktywne, których śmiało można dotknąć. W budynku znajduje się również księgarnia, sklepik z pamiątkami, centrum nauczania oraz biblioteka. Można powiedzieć, że CosmoCaixa to kataloński odpowiednik Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 Do obiektu można wejść bez żadnych opłat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 10-20.

 BarcelonaCosmoCaixa-T24-afot. bcnshop.barcelonaturisme.com

Muzeum Historii Barcelony

Muzeum proponuje ciekawą, innowacyjną strukturę zwiedzania. Na całość składają się budynki (a jest ich łącznie 6), które rozmieszczane są w różnych częściach miastach, a to z kolei jest dobrą okazją do lepszego poznania Barcelony. W swojej ofercie posiada zbiory z ponad 2000 lat historii Barcelony, tym samym przedstawiając jej niezwykłe dziedzictwo kulturowe. Głównymi atrakcjami są wykopaliska archeologiczne prowadzone pod Placa del Rei w samym centrum miasta oraz podziemna część archeologiczna, w której znajdują się pozostałości po rzymskim mieście Barcino.

Wstęp do muzeum jest darmowy w każdą niedzielę od 15.00 (IV-IX czynne do 20.00; X-III od 16-19.00).

b6bbc7ed-ab82-4f54-87cb-4a7069dc011bfot. diy.eueueu.com

Parlament

Usytuowany jest w urokliwym Parc de la Ciutadella, a jego historia sięga XVIII wieku. Historia Parlamentu jest bardzo ciekawa, ale również bardzo chaotyczna. Pierwotną przeznaczeniem budynku była obrona oraz przechowywanie broni. W latach późniejszych architekt Pere Falques chciał przemienić go na Pałac Królewski, wzorowany na Operze w Paryżu. W przeciągu kilkudziesięcioleci gmach adaptowany był na m.in. na Muzeum Narodowe i parlament. Budynek wykonany jest z kamienia wydobywanego z Montjuic, zaś wnętrza zdobią popiersia wybitnych osobistości związanych ze sztuką Katalonii.

Do Parlamentu można wejść w każdą sobotę w godzinach  10-18.30 oraz niedzielę między 10 a 13.30. Parlament jest nieczynny dla zwiedzających przez cały sierpień.

kvesp0164sfot. www.aviewoncities.com

http://www.podroze.pl/swiat/europa/hiszpania/barcelona/darmowe-atrakcje-barcelony-czyli-jak-zwiedzic-miasto-i-nie-wydac-ani-centa/5087/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s