Spotkanie z kulturą

Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki

25 kwietnia swoje święto obchodzą sekretarki i asystentki na całym świecie.

Obrazek

 Kim jest sekretarka/asystentka?

Praca sekretarki czy asystentki z pozoru wydaje się być łatwą i przyjemną. Prawda jest taka, że to właśnie od tej jednej osoby zależy organizacja pracy firmy. Profesjonalna sekretarka czy asystentka jest na wagę złota. Każdego dnia, wypełniając swoje, bardzo często rutynowe obowiązki, jest filarem i solidną podstawą funkcjonowania wszystkich firm. Sekretariat jest miejscem, w którym gromadzą się informacje docierające różnymi drogami. Zadaniem asystentki/sekretarki jest ich umiejętne selekcjonowanie i uporządkowywanie oraz dbanie o to, by trafiły do odpowiednich osób.

Profesjonalna sekretarka/asystentka powinna wyróżniać się następującymi umiejętnościami: znajomością języków obcych, umiejętnością organizacji pracy i prowadzeniem korespondencji, a także cechami osobowości: dokładnością, dobrą pamięcią, umiejętnością nawiązywania kontaktów z ludźmi i zdolnością podejmowania decyzji.

 Krótka historia tego święta

Pierwszy Dzień Sekretarki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku. Inicjatorem całego wydarzenia był Harry F. Klemfuss, przedsiębiorca i publicysta „New York Timesa”. Jego zamiarem było uznanie pracy sekretarek, jak i pozyskanie nowych pracowników. W ten sposób Klemfuss chciał wyperswadować ze świadomości ludzkiej pogląd, że stanowisko sekretarki obejmują kobiety bez zawodu. Poza tym do promowania go wśród mężczyzn i zachęcenie ich do zrobienia kariery w sekretariacie czy innym dziale administracji.

Obrazek

Obchody Międzynarodowego Dnia Sekretarek i Asystentek

W Stanach Zjednoczonych jest to ostatnia środa w pełnym tygodniu kwietnia. Dla członków społeczności konkretnego przedsiębiorstwa w tym dniu organizowane są spotkania towarzyskie i indywidualne często uhonorowane darami korporacji. Są również kwiaty i słodycze, obiad w restauracji lub wolny dzień. Aktualnie jest to jedno z największych świąt zawodowych w USA, które z biegiem lat rozprzestrzeniło się na całym świecie.

W Polsce swoje święto sekretarki i asystentki obchodzą od kilku lat. Obchody tego dnia odbywają się w Warszawie w siedzibie Business Center Club’u. Pośród zaproszonych gości można spotkać przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, European Management Assistants of Poland (EUMA), Stowarzyszenia Stenografów, Maszynistek i Sekretarek, Krajowego Reprezentanta Londyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, firmy Trodat, Creative Solutions oraz IBM Polska. Poza przemówieniami odbywa się  konkurs kwalifikacji zawodowych sekretarsko-asystenckich. Można zaobserwować, jak przyszłe kandydatki na stanowisko sekretarki radzą sobie z powierzonymi im do wykonania  zadaniami. Dla zwyciężczyni konkursu nagrodą jest płatny staż w IBM Polska.

Obrazek

http://dlalejdis.pl/artykuly/miedzynarodowy_dzien_sekretarki_i_asystentki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s