Kultura · Literatura

Aleksander Kaczorowski „Czechy. To nevymyslíš”

fot. pik.wroclaw.pl

Istnieje błędne przekonanie, że Czechy to tylko Praga i ewentualnie skalne miasta. Prawda jest zupełnie inna, bo nasi południowi sąsiedzi mają dużo do zaoferowania spragnionemu wrażeń turyście. Aleksander Kaczorowski jest totalnym czechofilem, co podkreśla w każdym zdaniu. Całkowicie zakochany w tamtejszej kulturze, jedzeniu i zabytkach, a swoją pasją i miłością dzieli się z nami w swojej książce „Czechy. To nevymyslíš”.

Z czym tak naprawdę kojarzą się nam Czechy? Oczywiście z Pragą, Krecikiem, piwem, Rumcajsem, knedlikami i Vaclavem Havlem. Jednak Czechy to zdecydowanie coś więcej, o czym pisze Aleksander Kaczorowski. Ten reportaż jest niesamowitą wiedzą o Czechach w pigułce odpowiednią zarówno dla osoby, która zdążyła już poznać odrobinę ten kraj, jak również dla tych, którzy dopiero chcą więcej dowiedzieć się o naszych południowych sąsiadach. Autor świetnie wypełnia lukę, jak w pigułce przekazuje nam zarys historii kraju, nie zasypuje przy tym czytelnika zbędnymi niuansami.

Chociaż sama osobiście nie przepadam za Pragą, to resztę kraju zaczęłam odkrywać stosunkowo niedawno. Kiedyś też żyłam w przekonaniu, że Czechy to tylko i wyłącznie miasto stołeczne, ale stopniowo zaczęłam „zapuszczać się” w głąb naszych południowych sąsiadów. I nie mogę przestać eksplorować tego fascynującego kraju. Moją wielką miłością są skalne miasta, wszechobecne zamki i malutkie mieścinki. Kiedy tylko mogę, kupuję bilet i kieruję się na południe, do kolejnej czeskiej miejscowości odkrywać tamtejsze perełki kulturowe i architektoniczne. Chociaż Czesi nie należą do najmilszego społeczeństwa na świecie, to trochę przymykam na to oko. Mimo wszystko mam ogromny sentyment do tego kraju.

Doskonale da się odczuć, że pasja i wiedza autora wylewa się z kart tej książki opowiadając w niezwykle ciekawym tonie nie tylko o atrakcjach, czy o historii powstania państwa, ale także odnosząc się do architektonicznych perełek tego małego państwa. Aleksander Kaczorowski zawarł wiele ciekawych informacji. Porusza różne tematy jak kuchnia, zwyczaje, język, zasady picia piwa, historia kraju, a także opowiada o geografii, zabytkach. Można się naprawdę wiele dowiedzieć. To swoisty leksykon wiedzy o Czechach. Wkładki ze zdjęciami tylko umilają lekturę. Książka „Czechy. To nevymyslíš” przeznaczona jest nie tylko dla miłośników tego kraju, ale również dla tych, którzy planują swoją podróż do naszych południowych sąsiadów.

„Czechy. To nevymyslíš”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s