Kultura · Teatr

Teatr Kwadrat: „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie”

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najwybitniejszych i najsłynniejszych Polek. Zdobywczyni dwóch nagród Nobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki i chemii to nasza duma narodowa. Nic dziwnego, że jest wszechobecna w naszej kulturze i sztuce. Na deskach warszawskiego Teatru Kwadrat możemy podejrzeć naszą Noblistkę (w roli głównej Ewa Wencel) w lirycznym i nieco intymnym wydaniu. Monodram „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” w reżyserii Jarosława Sokoła to opowieść o życiu i pracy tej niezwykłej kobiety.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Polsce, ale ze względu na ówczesną sytuację polityczną zmuszona była żyć na obczyźnie. Nowym miejscem jej zamieszkania była Francja. Tam też zdobyła wykształcenie, karierę zawodową i założyła rodzinę. Stała się wybitną specjalistką w swojej dziedzinie w trudnych czasach – bycie kobiecym naukowcem w męskim świecie w XIX wieku było nie do pomyślenia.  Przez to, że została żoną słynnego fizyka, wszystkie jej oraz ich wspólne zasługi, były przypisywane jej mężowi, Piotrowi Curie. Bycie nowoczesną kobietą w staroświeckich czasach jest szalenie trudne. Maria Skłodowska-Curie była przez współczesnych potępiana za to, że nie siedzi w domu i nie rodzi kolejnych pokoleń aktywnych mężczyzn i pasywnych kobiet, jak każda kobieta epoki powinna. Przez to też nie traktowano jej poważnie w świecie nauki, o uznanie i musiała walczyć o uznanie i szacunek. Nawet zdobycie dwóch nagród Nobla w dziedzinie nauki nie przekonało towarzystwa o jej fenomenie i wiedzy. Dodatkowo fałszywe oskarżenia ze strony innych kobiet o romanse z żonatymi mężczyznami i rozbicie rodziny przysporzyło jej wielu zmarszczek na czole.

fot. Teatr Kwadrat
fot. Teatr Kwadrat
fot. Teatr Kwadrat

Chociaż Maria bardzo chciała być poważana w męskim świecie i uparcie dążyła do realizacji własnych celów, to była przede wszystkim zwykłą kobietą, która nie tylko realizowała się w pracy, ale przy tym kochała swojego męża Piotra Curie (a po jego śmierci – innego mężczyznę, co zresztą także było krytykowane), przeżywała dramaty (śmierć dziecka) i swoją samotność nowoczesnej kobiety w staroświecko myślącym świecie. Życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie będziemy przyglądać się od nieoczywistej strony. Poznamy postać naszej dwukrotnej noblistki z zupełnie innej strony – obalony zostanie mit, którym przez lata obrosła oraz przyjrzymy się jako kobiecie – jej pasji, jej miłości, jej zwycięstwom i porażkom.

Monodram „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to ciepła i liryczna, ale niepozbawioną humoru opowieść o kobiecie, która realizując marzenia wpisała się na zawsze w karty historii ludzkości. To wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie jakiej do tej pory nie znaliśmy. Żona, matka, kochanka, ale też kobieta z krwi i kości, z pasją i temperamentem, mająca odwagę żyć po swojemu, wbrew konwenansom, zdecydowanie wyprzedzająca czasy, w których żyła. Ten monodram z fenomenalną rolą Ewy Wencel to poruszający portret wyjątkowej osobowości przedstawiony na tle niezwykłej epoki przełomu wieków. Historia Marii Skłodowskiej-Curie jest też opowieścią o rzeczywistości przełomu XIX i XX wieku, o świecie, który był światem mężczyzn… i o kobiecie, która tym światem zachwiała.

Za zaproszenie dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s