W podróży · Warszawa

Warszawa. Da Vinci Multi-Sensory Exhibition

Jak ja się cieszę, że wystawy multi-sensoryczne coraz częściej przybywają do Polski! Jest to niesamowite doświadczenie, które karmi wszystkie nasze zmysły. Poprzednim razem pisałam o wystawie prac Van Gogha, tym razem wybrałam się na multimedialny spektakl poświęcony życiu i twórczości renesansowego geniusza, jakim niewątpliwie był Leonardo Da Vinci.

Ta multisensoryczna wystawa powstała dzięki współpracy historyków sztuki, twórców multimedialnych oraz inżynierów dźwięku. Prezentuje bogaty wgląd w sztukę, naukę, technologię i fascynacje Da Vinci naturą. To ekscytujące doświadczenie, które dzięki innowacyjnej technologii immersji (Digital Art 360) tworzy pełny portret twórczości Leonarda. W poprzednich edycjach wystawa gościła we Florencji, Mediolanie, Pekinie, Szanghaju, Kanadzie oraz USA stając się najliczniej odwiedzaną multisensoryczną ekspozycją o da Vinci na świecie. Obecnie dzięki obchodom 500. rocznicy śmierci mistrza stała się częścią światowego programu poświęconego jego pamięci.

Teraz ta niezwykle wciągająca wystawa największych dzieł i wynalazków Leonarda da Vinci zagościła w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla widzów od 26 marca do 25 czerwca 2022r.

Kim był Leonardo Da Vinci?

Tego pana specjalnie nie trzeba przedstawiać. Leonardo Da Vinci to prawdziwy włoski geniusz renesansu, zdecydowanie wyprzedzający epokę, w której żył. Błędnie uważa się go jedynie za wielkiego artystę-malarza, autora takich dzieł jak „Mona Lisa”, „Ostatnia Wieczerza” czy „Dama z łasiczką”. Chociaż Da Vinci żył tak dawno temu, jego geniusz, kreatywność i wyjątkowe podejście nadal inspiruje i kształtuje przyszłość, w której żyjemy. Interesował się praktycznie wszystkimi dziedzinami życia, począwszy od badań anatomii i ludzkich proporcji – wspaniale reprezentowanych przez człowieka witruwiańskiego, po te dotyczące latania, astronomii, grawitacji, architektury, mechaniki, botaniki, geologii, inżynierii wojskowej czy kostiumografii. To on dokładnie opisał i skonstruował ponad 60 wynalazków, maszyn oraz urządzeń, które później stały się przedmiotami powszechnego użytku i służą ludzkości do dnia dzisiejszego.

Multi-sensoryczne doznania wizualne

W Pałacu Kultury i Nauki na ogromnych ekranach, kolumnach i suficie przedstawione są liczne arcydzieła potwierdzające wielki talent Leonarda Da Vinci. Multimedialne obrazy wzbogacone zostaną odpowiednio dobranymi efektami wizualnymi, przestrzennym dźwiękiem, narracją lektora oraz nastrojową muzyką. Zaprezentowane zostaną dzieła: od notatek, szkiców, rzeźb po obrazy, takie jak „Ostatnia wieczerza”, „Dama z gronostajem”, „Madonna Benois”, „Madonna w Grocie” czy słynny obraz „Mona Lisa” – jeden z najbardziej zagadkowych obrazów wszechczasów. Dzięki połączeniu współczesnej technologii Digital Art 360 wraz ze sztuką, wyjątkowe detale z dzieł ożywają na oczach widzów. Będzie można szczegółowo zobaczyć i zrozumieć, że nawet 500 lat po śmierci ten genialny twórca, naukowiec, artysta i wynalazca nadal potrafi zaskakiwać.

Co poza wizualną wystawą?

Jednak zanim trafimy do sali poświęconej multimedialnej wystawie, będziemy mieli okazję zapoznać się z „tradycyjnymi” eksponatami autorstwa Leonarda. W tej części ekspozycji zaprezentowana zobaczymy kolekcję ponad 60 eksponatów, wynalazków Da Vinciego, maszyn oraz urządzeń, zbudowanych zgodnie z oryginalnymi projektami i materiałami, które później stały się przedmiotami powszechnego użytku i służą ludzkości po dzień dzisiejszy. Wiedzieliście, że to właśnie on stworzył prototyp dzisiejszego projektora, czołgu pancernego, walcarki czy mechanizmu zegara? To także Leonardo jest architektem idealnego miasta, które po epidemii dżumy w 1484 roku miałoby być czystsze i z dużo lepszym zapleczem sanitarnym. Wszystkie makiety z jego wynalazkami i ich opisem możemy podziwiać w trakcie naszej sensorycznej wędrówki po wystawie.

Czy warto wybrać się na mulit-sensoryczną wystawę prac Leonarda Da Vinci?

Zdecydowanie warto. To nietypowa forma odkrywania na nowo niezwykłych prac artystycznych oraz dorobku życia tego niezwykłego człowieka, jakim był Leonardo Da Vinci. Multi-sensoryczna wystawa sprawia, że przeniesiemy się w czasie i niemalże poczujemy klimat epoki, w której żył geniusz Da Vinci. Niesamowita gra świateł i dźwięków sprawi, że przeniesiemy się do zupełnie innej rzeczywistości. Wszystkie te doznania wprowadzają nas w wewnętrzny świat artysty i można odnieść wrażenie nowoczesnego obcowania ze sztuką. Chociaż każdy z nas doskonale wie kim był i czym zajmował się ten wielki człowiek to zapewniam, że niejednokrotnie będziecie zaskoczeni.

Informacje praktyczne

  • Adres: Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
  • Strona www: https://wystawadavinci.pl
  • Termin otwarcia wystawy: 26 marca – 25 czerwca 2022 roku
  • Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela godz. 10:00-20:00, kasa czynna 10:00-19:00.
  • Cennik biletów: normalny 55 zł (poniedziałek-piątek) i 65 zł (sobota, niedziela i święta), ulgowy 45 zł (poniedziałek-piątek) i 55 zł (sobota, niedziela i święta), bilet rodzinny (2+2) normalny 135 zł (poniedziałek-piątek) i 165 zł (sobota, niedziela i święta)
  • Orientacyjny czas zwiedzania wynosi około 1 godziny.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym poście są moją własnością, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i używanie bez mojej zgody jest zabronione.

 

Za zaproszenie dziękuję:

Warszawa. Van Gogh Multi-Sensory Exhibition

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s