Kultura · Literatura

Monika Chojnacka „Budapeszt i Balaton. Travelbook”

Budapeszt jest jedną z moich ulubionych stolic. Byłam tam dwukrotnie i nadal chcę więcej! Nie dość, że miasto jest piękne, to na dodatek Węgrzy mają pyszne jedzenie, a kilkudniowy pobyt w tym mieście nie zrujnuje naszego budżetu.

To z pewnością jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Baszta Rybacka, Parlament, Muzeum Terroru, Wzgórze Gellerta czy Plac Bohaterów – to tylko kilka atrakcji, które oferuje nam Budapeszt. Turyści przybywają tu dla monumentalnej architektury i ciekawych muzeów, dla uroku naddunajskich krajobrazów, dla kąpieli w gorących źródłach, będących pod wzgórzami Budy. Nawet krótki pobyt w stolicy to okazja do skosztowania potraw powszechnie cenionej węgierskiej kuchni i delektowania się tokajem. A kiedy zechcemy odetchnąć od wielkomiejskiej atmosfery, można udać się nad nieodległy Balaton, nie bez powodu nazywany „węgierskim morzem”.

Na kartach „Travelbooka” znajdziemy szereg informacji na temat historii, kultury i sztuki (np. Budapeszt w filmie czy literaturze), społeczeństwa (np. o życiu codziennym budapesztan)czy krajoznawczego ABC. Co jeszcze znajdziemy w środku?  Całą masę interesujących i przydatnych wskazówek. Również znajdziemy tam sugestie, jakie pamiątki powinniśmy przywieźć z podróży. Jednak nie będą to typowe pamiątki, jak magnes na lodówkę czy brelok. Autorka sugeruje, żebyśmy zakupili węgierskie specjały jak czerwona papryka czy wino, ale także bardziej ekskluzywne pamiątki jak… gęsie wątróbki! Przyznam, że oryginalna pamiątka z podróży, ale jakoś nie skusiłam się na nią 🙂

Nie ukrywam, że osobiście bardzo lubię  odkrywać sekrety miasta i poszukiwać ciekawych atrakcji danego miejsca z przewodnikami z serii „Travelbook” wydawnictwa Bezdroża. Są świetnie wydane, zawierają przydatne i pomocne informacje z dużą ilością kolorowych zdjęć najważniejszych atrakcji. Bardzo miło  mi było spacerować po Budapeszcie z tym „Travelbookiem” w ręce. Co prawda do Balatonu jeszcze nie dotarłam, ale z całą pewnością ten przewodnik spakuję do swojej walizki.

Za książkę dziękuję:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s