Kultura · Literatura

Magdalena Dobrzańska-Bzowska, Robert Sendek „Macedonia. W sercu Bałkanów”

Od jakiegoś czasu bardzo chciałam polecieć do Macedonii. Nie wiem, dlaczego właśnie ten mały kraj w samym środku Bałkanów, wzywał mnie do siebie. Pewnego dnia kupiłam bilet, spakowałam walizkę i wraz z przewodnikiem z serii „Bezdroża Classic” wydawnictwa Bezdroża pod pachą i wyruszyłam do samego serca Bałkanów.

Obawiałam się tej podróży. Tak jak po swojej ukochanej Hiszpanii mogę podróżować sam i mam pewność, że nic mi się nie stanie i spędzę tam świetnie czas, to odczuwałam niepokój odnośnie mojego wyjazdu do Macedonii. Nie byłam nigdy na Bałkanach i tak naprawdę nie wiedziałam czego mogę się tam spodziewać. Niby to Europa, ale inna kultura i obyczaje. Nie miałam pewności jak to wszystko odnosi się do wojny domowej sprzed ponad dwudziestu lat, jakie piętno tam po sobie pozostawiła. Nie  będę ukrywać, że po przeczytaniu przewodnika „Macedonia. W sercu Bałkanów” nieco się uspokoiłam. Jak się okazuje, Macedonia nie jest żadnym dzikim, zacofanym krajem, tylko rozwijającym się i przepięknym państwem, z niezwykle miłymi i serdecznymi ludźmi.

W środku przewodnika znajdziemy niezbędne informacje praktyczne i krajoznawcze; szczegółowe opisy regionów, miejscowości, zabytków i obiektów przyrodniczych; kalendarium wydarzeń kulturalnych; liczne ciekawostki oraz przydatny mini słowniczek. W pomarańczowych tabelkach znajduje się szereg szalenie ważnych informacji np. dlaczego Macedonia walczy z Grecja o prawo do tej nazwy, albo turystyczny savoir-vivre, czyli jak należy zachowywać się będąc w tym kraju. Co więcej, żeby jeszcze lepiej przygotować się do podróży, na kartach tego przewodnika znajdziemy spis istotnych/pomocnych filmów i książek o Macedonii. Poza historycznymi, kulturowymi i społecznymi informacjami, wyraźnie zaznaczone są adresy polskich placówek dyplomatycznych oraz niezbędne numery telefonów alarmowych.

Na kartach przewodnika umieszczone zostały niewielkie mapy niektórych miejscowości, czy regionów wartych odwiedzenia. Dla niezdecydowanych, autorzy przygotowali kilka różnorodnych objazdowych tras po kraju. Jedynie to, czego mi brakowało to kolorowych zdjęć, dzięki którym opis danego miejsca czy obiektu będzie prostszy do rozpoznania. Owszem, kilka zdjęć najważniejszych atrakcji Macedonii znajdują się na samym początku książki, ale mimo szczerych chęci, to trochę za mało.

Jeśli jednak chcecie wybrać się do Macedonii, gwarantuję, że „Macedonia. W sercu Bałkanów” serii Bezdroża Classic przygotuje was znakomicie. Cieszę się, że miałam okazje podróżować z tą skarbnicą wiedzy na temat fantastycznego kraju, jakim jest Macedonia – serce Bałkanów.

 

Za książkę dziękuję:

2 myśli na temat “Magdalena Dobrzańska-Bzowska, Robert Sendek „Macedonia. W sercu Bałkanów”

  1. Bezdroża mają niezłe przewodniki ale swego czasu mieli problem z ich aktualizowaniem (czyt. robiono to nie za często, w efekcie choć treść pod kątem powiedzmy historycznym czy kulturowym była super, o tyle część praktyczna czasami była nieco zdezaktualizowana).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s