Kultura · Literatura

Jean Sasson „Sekrety księżniczki”

sekrety-ksiezniczki-b-iext39336972Autorka bestsellerowych „Łez księżniczki” wydała właśnie najnowszą powieść. Tym razem skupia się na problemach kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Jean Sasson, amerykańska dziennikarka wraz z przyjaciółką Sułtany, bez owijania w bawełnę ujawniają mroczne kulisy życia w świecie arabskim, aby ocalić kobiety przed powszechnie panującą przemocą i terrorem.

Główną bohaterką, a jednocześnie narratorką jest wspomniana księżniczka Sułtana. Pomimo tego, że bardzo kocha swój kraj i szanuje obyczaje panujące w Arabii Saudyjskiej, zdecydowała się przerwać milczenie. Zabiera głos w bardzo ważnej sprawie: w sprawie kobiet i ich praw. Opowiada historie kobiet, które z pozoru nic nie łączy. Właśnie – tylko z pozoru – ponieważ wszystkim z nich przyszło żyć w czasach obecnych, w Arabii Saudyjskiej. Pośród nich są niewinne ofiary przemocy. Są także bohaterki, które nie boją się walczyć o swoje prawa.

Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów postanowiła ujawnić światu ich wstrząsające sekrety. Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez jego pozwolenia. Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem. Zdeterminowana Fiery gotowa była zrobić wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy. Z kolei Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wyjechała, by wspierać uchodźców z Syrii. Każda z tych kobiet ma swoją historię, swoje tragedie i swoje idee, za które gotowa jest oddać swoje własne życie.

Pomimo tego, że Arabia Saudyjska jest jednym z najbogatszych krajów świata, jednocześnie jest bardzo ubogi. Dlaczego? Ponieważ prawa kobiet nie są respektowane, o ile można mówić o jakichkolwiek prawach kobiet. Niestety, w XXI wieku, przyszło nam żyć w czasach, kiedy w dalszym ciągu kobiety traktowane są jak własność mężczyzny, pozbawiona jakichkolwiek przywilejów. Sama narratorka mówi, że od chwili narodzin kobieta staje się własnością mężczyzny: najpierw ojca, potem męża, a na końcu syna.

„Sekrety księżniczki” to także opowieść o życiu i problemach księżniczki Sułtany oraz jej rodziny. Dzięki jej zwierzeniom możemy dowiedzieć się wiele o członkach rodziny królewskiej, którzy także bardzo pragną pomagać i to robią, a także problemach, które nie omijają żadnej rodziny, nawet tej arystokratycznej. Najnowsza powieść Jean Sasson odnosi się do współczesnych realiów. Jest to bardzo wartościowa książka, która może zmienić nasz punkt widzenia na niektóre problemy. Koncentruje się także na sprawach związanych z konfliktem w Syrii i z uchodźcami, które w czasach obecnych tak bardzo nurtują społeczeństwo.

Nie jest to pierwsza książka Jean Sasson, którą miałam przyjemność czytać. I z całą pewnością nie jest ostatnią. Powieści autorstwa tej pani całkowicie wciągają, nie można się od nich oderwać. Sekretem sukcesu Jean Sasson jest to, że jej książki są autentyczne, oparte na prawdziwych wydarzeniach, które zazwyczaj są niestety tragiczne.

http://dlalejdis.pl/artykuly/sekrety_ksiezniczki_recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s