Kultura · Literatura

Hal Vaughan „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”

Coco Chanel to swoista ikona, a jej gwiazda świeci do dzisiaj. Celebrytki i panie z wyższych sfer ochoczo zakładają kreacje z domu mody Chanel. Natomiast perfumy Chanel N° 5 to najpopularniejszy zapach na świecie.

Do dnia dzisiejszego ubrania, akcesoria i kosmetyki marki Chanel to prawdziwy hit w świecie mody. Chociaż sama francuska projektantka od dawna nie żyje, to jej sława trwa nieustannie. To właśnie ona wykreowała najpopularniejsze i najbardziej pożądane, a zarazem najbardziej ekskluzywne perfumy: Chanel N° 5. Jej życie i twórczość bez wątpienia były fascynujące, ale nie o modzie i perfumach jest książka Hala Vaughana „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”, a mniej znanych i kontrowersyjnych faktach z życia kultowej francuskiej projektantki.

Na temat legendarnej projektantki mody powstało wiele biografii. Jednak nie każdy wie, że słynna paryska dama – Coco Chanel nieźle namieszała we francuskiej polityce i została oskarżona o konszachty z samym diabłem – Hitlerem. To mało znana historia Chanel, o której do tej pory się nie mówiło. Hal Vaughan skupia się na postaci Coco Chanel nie jako samej projektantce, ale przede wszystkim jej roli w polityce w okresie II wojny światowej. Kreowanie mody i wywieranie wpływu na świat kultury i sztuki są tylko tłem dla opowieści autora, który postanowił ukazać tę część biografii Chanel, o której ona sama chciała zapomnieć wraz z wylądowaniem aliantów na plażach Normandii.

Coco Chanel obracała się w męskim świecie, chociaż jej najlepszą przyjaciółką była kobieta. Pławiła się w luksusach i znała niemalże każdego artystę czy polityka tamtego okresu. Każda Francuzka chciała nosić jej ubrania i pachnieć  Chanel N° 5. Wszyscy kojarzymy Chanel jako pionierkę i wizjonerkę mody minionych lat, ale tak naprawdę to kobieta, która została nazwana przez BBC horyzontalną kolaborantką. Znana była ze swojego antysemityzmu, a na jednym z przyjęć wygłosiła tezę, iż „Francja ma to, na co zasłużyła”. Miała bliskie kontakty z nazistami, należała do Abwehry. I mimo, że na jej nazwisko francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości sporządziło teczkę związaną z podejrzaną komitywą z Niemcami w okresie wojny, to nigdy niczego jej nie udowodniono.

Po lekturze tej książki perfumy nigdy już nie będą pachniały tak jak dawniej – poza różą stulistną, jaśminem, ambrą i yang-yang, można będzie w nich wyczuć zapach żydowskich pieniędzy, woń kolaboracji z okupantem i nutę antysemityzmu. Biografia Gabrielle „Coco” Chanel autorstwa Hala Vaughana jako pierwsza ujawnia szokujące fakty z życia legendarnej projektantki: współpracę z nazistami, długoletni romans z niemieckim szpiegiem i tajną misję dla Himmlera. Interesująca treść występuje w pakiecie z prywatnymi zdjęciami projektantki i osób z nią powiązanych. Książka, od której nie można się oderwać!

Hal Vaughan „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”

3 myśli na temat “Hal Vaughan „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”

  1. O tych niechlubnych elementach z życia projektantki mówiło się już wcześniej, przynajmniej wiele z przedstawionych w książce informacji była mi już znana wcześniej, nie przywołam tytułu filmu, który także poruszał aspekty współpracy z nazistami. Dlatego od dawna nie kupuję nic tej marki. A z książką przy okazji chętnie się zapoznam, doprecyzuję wiedzę. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s