Kultura · Literatura

Elizabeth Renzetti „Plotka, czyli oparte na faktach”

plotka-czyli-oparte-na-faktach-b-iext28652375Według Słownika Języka Polskiego, plotka oznacza pogłoskę, której celem jest znieważenie kogoś; źle wpływająca na wizerunek danej osoby. Jednak w każdej plotce jest ziarno prawdy, bo przecież taki wymysł nie mógł się wziąć z powietrza.

Augusta Price – bohaterka powieści Elizabeth Renzetti doskonale wie, co znaczy zmagać się z mocą nieprawdziwej pogłoski. To zapomniana gwiazda oper mydlanych, która za wszelką cenę stara się powrócić do showbiznesu. W przeszłości prowadziła kontrowersyjny styl życia: na swoim koncie ma liczne romanse, próbowała wszystkich rodzajów narkotyków, balowała na imprezach mocno zakrapianych alkoholem. Przez te wszystkie ekscesy stoczyła się na dno i wylądowała w „senatorium” (ładniejsza nazwa odwyku alkoholowego i narkotykowego). By odzyskać swoją popularność, Augusta wydała swoją biografię, która jednak była mocno podkoloryzowana i prawdę znała tylko sama upadła gwiazda. Mimo to, książka osiąga wielki sukces i cieszy się dużym zainteresowaniem. Pojawia się jednak pewien problem – były kochanek również postanawia napisać swoją biografię, w której zamierza ujawnić drugą stronę medalu… Przerażona aktorka zrobi wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego. W związku z tym zatrudnia młodą dziennikarkę Frances, która ma pomóc jej w napisaniu kolejnej książki, tym samym skompromitować byłego chłopaka. Jednak Frances jest zupełnym przeciwieństwem Augusty – spokojna, rozważna, rozsądna i stateczna kobieta, która ma problemy z polubieniem swojej nowej pracodawczyni. Nie za bardzo podoba się jej pomysł publicznego prania brudów, a tym bardzie nie chce w tym maczać rąk. Czy taka przyjaźń ma sens? Czy uda im się uniknąć upokorzenia i odzyskać dawny blask sławy Augusty? Wszystkie zagadki zostaną rozwiązane w zabawnej powieści „Plotka, czyli oparte na faktach”.

Autorka w zabawny sposób pokazuje kontrasty między dwoma kobietami. Augusta jest przebojowa, odważna, kontrowersyjna, ale prześladuje ją w życiu wielki pech. Z kolei Frances jest zrównoważona, spokojna i odpowiedzialna. Takie połączenie to mieszanka wybuchowa. Mimo różnic, obie panie (które razem stanowią małe tornado) w chwili tego wymagającej stanowią dla siebie solidne wsparcie. Życie Augusty to pasmo niepowodzeń i smutków, a brak rodziny, przyjaciół i utrata sławy, wpędziły ją w nałogi, z którymi trudno sobie poradzić. Pisarka w bardzo mądry sposób ukazała relacje osób uzależnionych z otoczeniem: o tym, jak działa rodzina w chwili uzależnienia, jak straszna bywa bezsilność, jak ważne jest posiadanie przyjaciół. Ponadto, Elizabeth Renzetti nawiązuje do współczesnego tematu świata celebrytów i plotki, która z prędkością światła zawsze dociera w niepowołane ręce.

Muszę przyznać, że na pierwszych stronach książki, panował taki chaos i zamęt, że trudno było się skupić na fabule. Autorka wprowadziła niepotrzebne zamieszanie. Jednak udało się je opanować i potem lektura stała się wciągająca i rozbrajająca. Perypetie obu pań niejednokrotnie potrafiły rozbawić do łez. Poza tym, Elizabeth Renzetti w błyskotliwy sposób potrafiła pisać między wierszami. Pod postacią żartów i dobrej zabawy kryje się prawda o świecie i ludziach. „Plotka, czyli oparte na faktach” jest przyjemną, lekką i wciągającą lekturą, w sam raz na letnie i upalne dni.

http://dlalejdis.pl/artykuly/plotka_czyli_oparte_na_faktach_recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s