Film · Kultura

„Kobieta na krańcu świata”

Martyna Wojciechowska jest jedną ze znanych podróżniczek, która nie boi się wyzwań. Podróżuje po całym globie w poszukiwaniu przygody i niezapomnianych wrażeń. „Kobieta na krańcu świata” to program, który ukazuje historie niezwykłych kobiet zamieszkujących najdalsze i egzotyczne zakątki świata. Martyna pokazuje nie tylko ich życie codzienne, ale również fascynujące i niesamowite pasje.

Obrazek
Martyna przemierzyła całą kulę ziemską w poszukiwaniu niesamowitych i fascynujących kobiet. W Boliwii jej bohaterką była zapaśniczka o pseudonimie Carmen Rojas, która walczy na ringu z mężczyznami i w ten sposób za marne grosze zarabia na chleb, aby utrzymać rodzinę. W Tajlandii spotkała się z kobietami-żyrafami, które zakładają metalowe kręgi na szyję. Argentyńską bohaterką Martyny była 23-letnia kobieta kowboj (tzw. gaucha) o imieniu Edith. Edith od zawsze kochała konie i życie gaucho, dlatego zdecydowała się na życie kowbojki pomimo zastrzeżeń rodziny. Do Meksyku przylatuje, by poznać La mujer vampiro, czyli meksykańską kobietę – wampir. Maria Jose Cristerna jest rekordzistką Guinessa – 98% powierzchni jej ciała pokrywają tatuaże, implanty i piercing, które tworzą szokujący wampirzy wizerunek. W Kambodży czekały na nią kobiety saperzy z oddziału MAT3. Martyna pokazała jakże niebezpieczną pracę kobiet, które codziennie wyruszają na pole minowe ze świadomością, że może już nigdy nie zobaczą swojej rodziny. W Wietnamie odwiedziła Biehn Thi Nguyen, buisnesswoman, która swój interes, a także życie codzienne prowadzi na łodzi rybackiej w zatoce Ha Long. Na Samoa spotkała się z Fa`afafine o imieniu Sama Vaitoa, który/a mówi o sobie, że jest najlepszą mieszanką kobiety i mężczyzny. Do Kenii zawitała, aby spotkać się z Daphne Scheldrick, starszą panią, która w Nairobi National Park prowadzi schronisko dla porzuconych i rannych słoni. Daphne poświęciła życie opiece nad afrykańskimi osieroconymi słoniami, które traktuje jak własne dzieci. W Manili poznała Anelaine Banaga – matkę pięciorga dzieci, która wraz z mężem mieszka w grobowcu na jednym z największych cmentarzy na Filipinach. Na Zanzibarze przywitały ją dwie kobiety poślubione temu samemu mężczyźnie, które na co dzień zajmują się zbieraniem glonów. Zaś w Namibi w wiosce plemienia Himba została zaproszona na wesele nieszczęśliwej, 14-letniej Raisiuai, która wyszła za mąż wbrew swojej woli.

Historie, które Martyna pokazała w swoim programie można bez końca wymieniać. Niektóre z nich są radosne, wesołe i fascynujące, a niektóre wręcz smutne i przygnębiające. Jednak podróżniczka nie boi się poruszać tematów trudnych, niekiedy nawet zakazanych i kontrowersyjnych. Dziennikarka bez żadnych oporów rusza w odległe i niebezpieczne zakamarki świata, by poznać fascynujące kobiety. „Kobieta na krańcu świata” jest ciekawym programem, który nie tylko ukazuje jakże niezwykłe, ale również niekiedy smutne życie kobiet w egzotycznych zakątkach świata. Martyna pomaga zrozumieć i szukać odpowiedzi, dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się losy jej bohaterek.

Ta kobieta znana nam przede wszystkim z pasji podróżowania dziennikarką telewizyjną, ale również redaktor naczelną magazynów National Geographic Polska i National Geographic Traveller oraz miłośniczką motoryzacji. Jest pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która ukończyła Rajd Dakar w 2002 roku. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberia w 2003 roku. Zdobyła sześć z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi, w tym także najwyższą górę świata – Mount Everest. Jest także autorką kilku książek: „Przesunąć horyzont”, „Etiopia. Ale czat!” oraz serii „Kobieta na krańcu świata”. Jest również moim niedoścignionym autorytetem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s