Coco Chanel, Valentino, Dolce & Gabbana, Givenchy – każdy z nas zna te światowej sławy domy mody. Blichtr, przepych, oryginalność, nowoczesność, ponadczasowość – to tylko niektóre ich cechy wspólne. W wielkim mieście moda jest nierozłączną towarzyszką dnia codziennego. Bohaterowie ze świata Hollywood coś o tym wiedzą. Oto kilka wybranych seriali, w których moda odgrywa jedną z głównych ról.
Na samym początku trzeba wspomnieć o kultowym serialu, czyli o „Plotkarze”. Mieszkańcu bogatej dzielnicy Manhattanu – Upeer East Side – uwielbiają modę i wszystko, co z nią związane. Codziennie otaczają się pięknymi i ekskluzywnymi rzeczami z najnowszych kolekcji najbardziej znanych i cenionych marek świata. Codziennie wyglądają, jakby przed chwilą zeszli z wybiegu, albo zakończyli sesję zdjęciową do kolorowego magazynu poświęconego modzie. Serena van der Woodsen miłośniczka markowych butów i sukienek, jest muzą niejednego znanego projektanta; Blair Waldorf, córka poważanej projektantki, przejmuje rodzinny biznes by móc wbić się do fascynującego, ale brutalnego biznesu.; natomiast Jenny Humphrey, która pochodzi z Brooklynu, fascynuje się modą – sama szyje sobie unikatowe ubrania, potem dostaje pracę u Eleanor Waldorf, by na samym końcu stworzyć i wypromować własną linię ubrań. Cala produkcja skupia się przede wszystkim na modzie. Kobiety od stóp do głów ubrane w ubrania od Coco Chanel czy Elie Saab, wieczorami prezentują się na balach i bankietach w oszałamiających kreacjach, zaś mężczyźni prezentują się w sposób wyrafinowany, ale również elegancki. „Plotkara” jest doskonałym przykładem, że moda ma wielkie znaczenie w życiu każdego (bogatego) człowieka.
Kolejnym serialem, z modą w roli głównej jest niezapomniany „Seks w wielkim mieście”. Główna bohaterka, Carrie Brashaw jest pisarką oraz pasjonatką i kolekcjonerką butów od Manolo Blahnik. W swojej garderobie posiada specjalną półkę, zajmującą jedną ścianę, na której znajdują się unikatowe okazy butów. Sama garderoba jest wielkości jednego pokoju, z czego Carrie jest szczególnie dumna. Poza jej największa miłością do butów (i Mr Biga), Carrie lubuje się w ekskluzywnych, ekstrawaganckich i oryginalnych sukienkach od znanych projektantów. Kilkoro z nich jest jej dobrymi przyjaciółmi. Sama także wystąpiła na wybiegu w „kreacji” z najnowszej kolekcji duetu Dolce & Gabbana oraz niejednokrotnie pozowała na okładkę do magazynu modowego.
„Brzydula Betty” to doskonały przykład serialu z modą w roli głównej, chociaż sama bohaterka tak na prawdę nic o niej nie wie. Betty Suarez dostaje pracę w piśmie poświęconym modzie na stanowisku sekretarki.. Dziewczyna jest zaprzeczeniem wszystkiego, co związane z modą – nie ma pojęcia nic o świecie mody, sama lubuje się w krzykliwych bluzek z wielkimi napisami i niedopasowanymi ubraniami. Betty jest mało atrakcyjną dziewczyną z wielkimi okularami na nosie, aparatem na zębach i z kilkoma kilogramami nadwagi. Codziennie otoczona się chudymi i pięknymi modelkami , które liczą każdą zjedzona kalorię oraz zgorzkniałymi i wymagającymi kierownikami, Betty naraża się na pośmiewisko i kpiny. Jednak dziewczyna jest mila, sympatyczną i pomocna dziewczyną, co całkowicie rekompensuje jej brak wyczucia stylu i ignorancję dotyczącą mody.
„Pamiętniki Carrie” dopiero co weszły na ekrany telewizorów, jednak od razu wiadome jest, że serial w głównej mierze poświęcony będzie modzie. Bohaterką pierwszoplanową jest Carrie Bradshaw – ta sama bohaterka, która poznajemy we wcześniejszym serialu „Seks w wielki mieście, jednak kilkanaście lat młodszą. Poznajemy ją w momencie, kiedy uczęszcza jeszcze do szkoły średniej w Connecticut. Carrie wykazuje zamiłowanie do oryginalnej mody – sama przerabia ubrania i dodatki na swój własny sposób. Po śmierci mamy, za sprawa swojego taty dostaje staż w firmie prawniczej w Nowym Jorku. Od małego marzy jej się kariera pisarki w tym właśnie mieście, a pierwsza praca daje jej możliwości poznania miasta. Tam poznaje też ekstrawagancką i przebojową Larissę, która wprowadza ją w świat wielkiego miasta.
Bohaterka serialu „Gotowe na wszystko”, a mowa tu o Gabrielle Solis, jest miłośniczką mody i wielkiego miasta. Kiedyś pracowała na wybiegu, była supermodelką, do czasu gdy wyszła za mąż za bogatego biznesmana i przeniosła się na przedmieścia małego i (z pozoru) spokojnego miasteczka. Uważa się za divę, która może robić wszystko na co ma ochotę, a jednocześnie nic nie musi robić, poza codziennymi zakupami i wizytami w salonach piękności i spa. Kiedyś topmodelka, teraz „gospodyni domowa” śmiertelnie nudząc się pod nieobecność zapracowanego męża, wdaje się w romans z młodym ogrodnikiem. Mimo wszystko Gabrielle nie zrezygnowała z miłości do mody i pięknych, ekskluzywnych dodatków. W swojej wielkiej garderobie posiada mnóstwo oryginalnych, pięknych i drogich kreacji, które są sprowadzane specjalnie dla niej.
„Jane by Design”, to serial, który trwał tylko przez jeden sezon i przeszedł bokiem wśród produkcji związanych z modą. A szkoda, bo serial ten miał potencjał. Jane Quimby, główna bohaterka to nastoletnia uczennica, która stara się o staż, by móc zarobić na utrzymanie siebie i brata. W wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności, dziewczyna dostaje dobrze płatną posadę asystentki w znanym domu mody. Niestety, musi ukrywać przed innymi pracownikami, ze jest niepełnoletnią uczennicą, która nadal uczęszcza do szkoły średniej. W związku z tym zmuszona jest prowadzić podwójne życie, co okazuje się niełatwym zadaniem. W swojej pracy, w której nie ma doświadczenia, Jane codziennie musi udowadniać, że jest do niej stworzona. Świat mody jest jej wielkim marzeniem, od dzieciństwa pragnie pracować w tej branży.
Wendy, Victory i Noco – trzy przyjaciółki z serialu „Szminka w wielkim mieście”, które znalazły się na liście „Najbardziej wpływowych kobiet w Nowym Jorku”, które stworzył dziennik New York Post. Co maja wspólnego z modą? Otóż Nico jest redaktor naczelną wpływowego magazynu modowego, a Victory projektantką mody, która podbiła serca nowojorczyków. Natomiast trzecia z nich, czyli Wendy jest producentką filmową. Wszystkie kobiet starają się utrzymać pozycję w rankingu, jednak nie jest to łatwa sprawa, gdyż zbierają się nad nimi czarne chmur zwiastujące katastrofę osobistą. Jednak kobiety te zrobiły zawrotna karierę, o której zdecydowana większość nowojorskich kobiet może tylko pomarzyć, a moda jest ich towarzyszką każdego dnia.
Grzechem byłoby nie wspomnieć o najdłuższym serialu świata, czyli o „Modzie na sukces”. Serial ten powstał w 1987 roku i trwa do… dnia dzisiejszego! Trudno połapać się, o co tak na prawdę tam chodzi. W skrócie wspomnę, że głównym (i początkowym) punktem fabularnym były dwie rodziny: Forresterów i Spectrów, które prowadzą swoje domy mody. Obie rodziny rywalizowały na każdej płaszczyźnie i szczerze się nienawidziły. Jednak różniły się między sobą prestiżem i ilością dochodów. Między nimi dochodziło zarówno do kłótni, licznych intryg i skandali, jak również do romansów, które nierzadko i niejednokrotnie kończyły się zawarciem małżeństwa.
Wlasnie skonczylam ogladac ostatni odcinek ostatniej serii Gotowych na wszystko 🙂
Fajny tekst, pozdrawiam!
Ja płakałam w trakcie oglądania ostatniego odcinka. I nie wiem czy to dlatgo, że był tak wzruszający, czy dlatego, że to był koniec serialu… 🙂 Pozdrawiam
„Moda na sukces” – szczerze znienawidzona przeze mnie 🙂
Ale lubiłam sobie pooglądać pierwsze sezony „Plotkary”, czy „Seksu w wielkim mieście”. Moda to, co prawda, kompletnie nie moja bajka (zwykłam mówić, że jestem niemodna i dobrze mi z tym), ale muszę przyznać, że w obu tych serialach znajdowałam przyjemność z patrzenia na stylizacje. Jednocześnie nie były udziwnione i nie przeszkadzały w oglądaniu. Bardzo cenię z „Plotkary” wielość sukienek + dodatków, oraz różnorakich narzutek i płaszczy, które były „na co dzień”. Naprawdę ze smakiem, elegancko, ładnie 🙂
Gotowe na wszystko to jeden z moich ulubionych seriali 🙂 Teraz zabieram się do kultowego Seksu w wielkim mieście 🙂
Plotkarę oglądaliśmy na studiach 😀 😀 😀 i nawet robiliśmy imprezy tematyczne zainspirowane tym serialem ;D stare dzieje!
Tak, też na studiach oglądałam „Plotkarę” 🙂